Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka offshore w Monako

Spółka offshore w Monako

Inne Jurysdykcje
Spółka offshore w Monako
Oceń ten post

Położone na południu Francji Monako kojarzy się raczej z luksusowym stylem życia niż z miejscem, w którym można zaoszczędzić. A jednak to właśnie dzięki korzystnym przepisom podatkowym, Księstwo przyciąga przedsiębiorców z całego świata i jest jednym z najbogatszych państw na świecie.

O czym należy pamiętać

Monako jest jurysdykcją elitarną i założenie tu spółki nie należy do rzeczy łatwych. Trzeba uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale również rozważyć, czy takie miejsce jest dla nas odpowiednią lokalizacją. Atrakcyjne podatki dostaną tu tylko wybrani i lepiej mieć pewność, że do tej grupy się zaliczamy.

System podatkowy

W przeciwieństwie do typowych lokalizacji offshore, w Monako najlepsze warunki podatkowe mają ci, którzy swe usługi świadczą na miejscu. Spółki, których 25% dochodu pochodzi spoza kraju, podlegają podatkowi w wysokości 33%. Firmy działające wyłącznie na terenie Monako, nie płacą żadnych podatków od zysku.

Przepisy podatkowe są dużo bardziej korzystne dla osób fizycznych. Oprócz obywateli Francji, którzy podlegają francuskim podatkom, inne osoby fizyczne są całkowicie zwolnione z podatku. Monako posiada również korzystne prawo spadkowe.

Księgowość

Prowadzenie księgowości jest w Monako obowiązkowe. Należy również liczyć się z koniecznością corocznego składania sprawozdań odpowiednim organom lokalnym.

Zakładanie spółki

Najczęściej zakładanymi typami spółek są spółki akcyjne (SA) i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (SARL). Innymi możliwościami są spółki komandytowe (SCS), spółki komandytowo-akcyjne (SCA) i spółki niegiełdowe (SNC). Należy przy tym liczyć się z długim okresem oczekiwania, który nie daje gwarancji, że dostaniemy zgodę na prowadzenie działalności. Cała procedura może trwać nawet rok, co wiąże się z faktem, że wszyscy udziałowcy przyszłej spółki są dokładnie sprawdzani przez królewską administrację. W Monako zakazany jest handel spółkami, więc nie można liczyć na wybranie gotowej firmy z listy.

Prowadzenie firmy

Udziałowcy spółki mogą być dowolnej narodowości, a firma może być prowadzona przez lokalnego powiernika, jednak nie ma możliwości zachowania anonimowości w rejestrach publicznych. Każdego roku należy złożyć oświadczenie o osiąganych dochodach oraz wykazać, że działalność prowadzona jest na terenie Monako. Spółka zarejestrowana w Księstwie może być firmą holdingową kontrolującą pośrednio lub bezpośrednio udziały w innych międzynarodowych spółkach.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze