Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka offshore w Andorze

Spółka offshore w Andorze

Inne Jurysdykcje
Spółka offshore w Andorze
Oceń ten post

Andora to niewielkie państwo (486 km2) leżące w Pirenejach na granicy hiszpańsko – francuskiej. Ma dosyć ciekawy ustrój polityczny (monarchia konstytucyjna z dwiema głowami państwa – Francuz i Hiszpan), jednak o wiele ważniejszy jest tamtejszy system prawny, a dokładnie podatkowy, sprawiający, że Andora jest uznawana za tzw. „raj podatkowy”.

Raj podatkowy, to najogólniej rzecz ujmując taki kraj, którego rozwiązania prawne umożliwiają zagranicznym przedsiębiorstwom optymalizację lub likwidację konieczności zapłaty podatku dochodowego. Siłą rzeczy, raje podatkowe traktowane są przez państwa i organizacje międzynarodowe (np. OECD) nie uznające takich rozwiązań, za szkodliwą konkurencję oraz poddawane są naciskom zmierzającym do wycofania kontrowersyjnych przepisów prawa podatkowego. Ofiarą takich działań staje się między innymi Andora.

Na opinię raju podatkowego Andora zasłużyła sobie nie pobieraniem podatku dochodowego, nie pobieraniem podatku VAT oraz niezwykle konsekwentnym przestrzeganiem tajemnicy bankowej i akceptacją tzw. bankowych kont numerycznych.

Są lub były w Andorze jednak pewne rozwiązania prawne, świadczące o tym, że nie jest to raj podatkowy w pełnym tego znaczeniu. Otóż państwo to nie posiadało takich rozwiązań, które w szczególny sposób nakłaniały by zagranicznych inwestorów do rejestracji swojej działalności właśnie tam. Przykładowo, do roku 2008 zakazane było tworzenie spółek, w której podmioty zagraniczne miałyby więcej niż 1/3 udziałów. Ponadto, do niedawna prawo Andory zakazywało tworzenia trustów lub fundacji prywatnych, a zakładanie funduszy inwestycyjnych, banków offshoreowych i spółek nierezydenckich nie podlegało konkretnym regulacjom. Chociaż poruszone wyżej obostrzenia już nie obowiązują, pojawiają się inne, równie mocno godzące w opinie raju podatkowego, mianowicie plany wprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych (5 – 10%), wprowadzenia podatku VAT (4%) oraz obłożenie zysków kapitałowych osiąganych przez podmioty – rezydentów Unii Europejskiej podatkiem w wysokości 20%, od którego 3/4 wartości jest kierowane do kraju pochodzenia inwestora.

Kolejnym dowodem potwierdzającym powolną śmierć tego raju podatkowego jest fakt wprowadzenia w 2010 roku 10 procentowego podatku dla nierezydentów Andory od zysków wypracowywanych poza jej granicami.

Ponadto Andora podpisała umowy o wymianie informacji podatkowych z (tzw. Tax Information Exchange Agreements z kilkunastoma państwami, m.in. z Polską (2012).

Do najważniejszych sektorów gospodarki Andory należą bankowość, przemysł (głównie wydobywczy), oraz ubezpieczenia.

Do najpopujarniejszych form dzialalnosci gospodarczej na terenie Andory należą:

 • spółki Societat Limitadad (SL )

 • spółki Societat Anonima (SA)

 • spółki Societat Colectiva

Roczny koszt rejestracji spółki SL wynosi 463 Euro, a spółki są – 1000 Euro. Chcąc prowadzić handel na terenie Andory, wszystkie spółki muszą uzyskać licencję handlową, oraz zarejestrować konkretny rodzaj działalności, co kosztuje 670 Euro na rok.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze