Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka offshore na Cyprze

Spółka offshore na Cyprze

Inne Jurysdykcje
Spółka offshore na Cyprze
Oceń ten post

Liberalny system podatkowy sprawił, że Cypr stał się jednym z rajów inwestycyjnych dla przedsiębiorców z całego świata. Bywa nazywany „oknem na świat”, co zawdzięcza atrakcyjnym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwami, które mają korzystne stawki podatkowe.

Korzyści

Cypr to świetna lokalizacja na rejestrację spółki offshore z kilku powodów. Po pierwsze jest to kraj należący do Unii Europejskiej, a więc nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące wymiany handlowej między Cyprem a innymi państwami członkowskimi. Po drugie w ciągu dziesięcioletniej przynależności do UE, Cypr niezwykle rozwinął się pod względem gospodarczym. Obecnie kraj ten należy do strefy EURO. Jest to idealna lokalizacja do otworzenia firmy holdingowej, która może posiadać akcje w innych międzynarodowych spółkach.

Podatki i księgowość

Podatki na Cyprze nie są niższe niż w innych rajach podatkowych, wynoszą bowiem 12,5 %, jednak dzięki zaletom, takim jak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest to bardzo atrakcyjna lokalizacja dla prowadzenia spółki. Każda firma zarejestrowana na Cyprze ma obowiązek prowadzenia księgowości według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (IFRS). Corocznie należy złożyć sprawozdanie podatkowe w języku greckim, które wcześniej musi zostać sprawdzone przez biegłego rewidenta. Dodatkowo każdy płatnik VAT musi składać kwartalne deklaracje VAT.

Wymagania i czas rejestracji

Każdy właściciel, udziałowiec i beneficjent spółki musi skompletować niezbędne dokumenty, w skład których wchodzą:
dokument potwierdzający tożsamość, czyli potwierdzona notarialnie kopia ważnego paszportu, dokument potwierdzający miejsce zamieszkania, może to być na przykład rachunek na media, zawierający wszystkie dane adresowe, wydany nie wcześniej niż na 3 miesiące przed składaniem wniosku, opinia bankowa, wydana najlepiej w języku angielskim, nie starsza niż 3 miesiące. Procedura rejestracyjna zazwyczaj trwa mniej niż miesiąc (3-4 tygodnie) od dnia wpłynięcia dokumentów.

Kapitał zakładowy

Według cypryjskiego kodeksu spółek handlowych, spółka musi wyemitować co najmniej jedną akcji i posiadać przynajmniej jednego akcjonariusza. Dla najczęściej zakładanej spółki LTD (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) minimalny kapitał wynosi 1 euro, który może odpowiadać jednej wyemitowanej akcji.

Struktura spółki

Jak wspomniano wcześniej, spółka musi posiadać przynajmniej jednego akcjonariusza, którym może zostać zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Istnieje również możliwość powołania udziałowców nominowanych, co zapewnia anonimowość w rejestrach publicznych.
Dodatkowo w strukturze spółki musi znaleźć się przynajmniej jeden dyrektor. Aby cypryjska spółka była jednocześnie cypryjskim rezydentem podatkowym, warto powołać dyrektora nominowanego, który jest obywatelem Cypru. Firma powinna posiadać również sekretarza odpowiedzialnego za prowadzenie spółki, składanie odpowiednich sprawozdań i przechowywanie dokumentacji. Może zostać nim osoba fizyczna lub prawna.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze