Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Raje podatkowe

Raje podatkowe

Inne Jurysdykcje
Raje podatkowe
Oceń ten post

Jak mawiał Benjamin Franklin: na świecie są pewne tylko śmierć i podatki. O tyle o ile z pierwszą z tych rzeczy nie da się nic zrobić tak z tą drugą wręcz przeciwnie. Gdzie zatem szukać możliwości zaoszczędzenia? Przepisy dotyczące spółek offshore są tak skonstruowane aby zapewnić zagranicznym inwestorom jak największe korzyści podatkowe poprzez wykorzystanie elastycznej formuły prowadzenia działalności przy minimalnych obowiązkach administracyjnych. Brzmi to nieprawdopodobnie a jednak jest to możliwe do osiągnięcia. 

Szukając informacji na temat raju podatkowego możemy natknąć się na oficjalne określenie tych państw jako kraje i terytoria stosujące szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednakże czy z punktu widzenia przedsiębiorcy te kraje są szkodliwe? Czy raczej z punktu widzenia Urzędu Skarbowego?

Definicję raju podatkowego najprościej wyjaśnić, powołując się na wytyczne Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z 1998 roku. Bardzo ogólnym kryterium, aby dane państwo mogło przyjąć łatkę raju podatkowego, jest niewątpliwie: występowanie podatku dochodowego o czysto nominalnym charakterze lub zupełny jego brak, brak otwartości wymiany informacji podatkowej z innymi państwami, brak transparentności oraz ogólny brak otwartości na działania zmierzające do wyrównania poziomu wymiany informacji podatkowych.

Jednakże należy mieć na uwadze, iż występuje wiele bardziej szczegółowych kryteriów jakimi klasyfikuje się dane państwa dzieląc je na cztery grupy rajów podatkowych. Kraje w których w ogóle nie występuje podatek od osób fizycznych i prawnych, kraje nakładające niskie podatki, kraje w których występują stawki podatkowe podobne jak w innych państwach, oferujące przywileje podatkowe dla określonych podmiotów czy rodzajów działalności gospodarczej oraz kraje nakładające przeciętne i wysokie podatki przyciągające zagranicznych inwestorów poprzez oferowanie im łatwości przeprowadzania operacji finansowych a także zagwarantowania poufności dla operacji wykonywanych na rachunkach bankowych. Należy pamiętać, że przechowywanie pieniędzy na terenie rajów podatkowych nie ma na celu ukrywanie dochodów z nieudokumentowanego źródła w kraju ojczystym. Bezpieczeństwo przechowywania środków dotyczy pieniędzy zarobionych w sposób uczciwy, z odprowadzonym już podatkiem dochodowym i pochodzących z legalnych źródeł a nie oszustów finansowych czy uciekinierów podatkowych.

Raje podatkowe są niezwykle otwarte na zagraniczny kapitał, cudzoziemcy mogą bez problemów prawnych i administracyjnych nabyć nieruchomości. Samo uzyskanie obywatelstwa też nie jest skomplikowaną procedurą jak w przypadku statystycznego państwa o wysokim reżimie podatkowym. Raje podatkowe to wypadkowa działań miejscowych władz w celu aktywizacji regionów poprzez ściąganie inwestycji zagranicznych właśnie poprzez niezwykle korzystne warunki podatkowe. Sam obowiązek płacenia podatków nigdy nie był pozytywnie odbierany przez społeczeństwo. Każdy podatnik ma prawo do podejmowania działań minimalizujących swoje obciążenia podatkowe. Nie ma na świecie normy, która kazała by przedsiębiorcy zapłacić podatek w możliwie NAJWYŻSZEJ kwocie, dlatego też warto wybrać taką jurysdykcję, która zniweluje podatki. Jak zatem rozliczyć się w Polsce z dochodów z zagranicy? Zachęcamy do zapoznania się z niniejszym odnośnikiem do artykułu na naszym blogu.

Przedsiębiorcy chętnie przenoszą swoją firmy na obszary z niższą aktywnością ekonomiczną aby skutecznie zabezpieczyć ciężko zarobione pieniądze przed egzekucjami komorniczymi. Zyskują na tym niewątpliwie właściciele firm kierowani swoim dobrem a nie liczący na nieomylność urzędników skutkującą zajęciem konta bankowego. Czy w takim razie korzystanie z rajów podatkowych, skoro jest popularne to jest i zarazem bezpieczne? Wiele zależy od wybranej jurysdykcji. Kraje uznawane powszechnie za raje podatkowe stanowią ponad połowę z listy pierwszej dziesiątki państw najbardziej stabilnych, bezpiecznych pod względem ekonomicznym i politycznym. Aby dowiedzieć się jakie korzyści płyną z inwestowania poza granicami Polski w państwach przyjaznych przedsiębiorcom polecamy zapoznanie się z ofertę Admiral Tax, gdzie specjaliści korzystając ze swojego doświadczenia dobiorą jak najlepsze rozwiązanie finansowe dla Klientów indywidualnych jak i korporacyjnych.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze