Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kilka rad dla zakładających biznes w UK

Kilka rad dla zakładających biznes w UK

Firma w UKOptymalizacja podatkowa
Kilka rad dla zakładających biznes w UK
Oceń ten post

Zjednoczone Królestwo to, bez wątpienia, jedna z najlepszych w świecie lokalizacji dla prowadzenia własnej firmy. Słynie ona między innymi z łatwości zakładania przedsiębiorstwa, przyjaznych urzędów oraz niskich podatków i składek ubezpieczeniowych. Niemniej, nawet w tak przyjaznej jurysdykcji obowiązują pewne przepisy i zasady, z którymi warto się zapoznać. Dzięki temu nie popełnimy, z pozoru błahych, błędów, które mogłyby w przyszłości zaowocować niespodziewanymi, przykrymi konsekwencjami. Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę planując rozpoczęcie działalności w Wielkiej Brytanii.

 1. Upewnij się, że przeniesienie/założenie firmy w UK ma inne uzasadnienie ekonomiczne, niż tylko i wyłącznie chęć zapłaty niższych podatków. Jest to szczególnie istotne w świetle obowiązującej od lipca 2016 roku klauzuli o przeciwdziałaniu unikania opodatkowania. W myśl jej przepisów, jeżeli rodzimy organ kontroli skarbowej stwierdzi, że przeniesienie biznesu za granicę dokonane zostało tylko w celu redukcji obowiązku podatkowego, ma prawo wymusić na firmie uiszczenie podatku w takiej wysokości, jaką osiągnąłby bez podjęcia tegoż kroku. Może więc okazać się, że „przeprowadzka” biznesu za granicę, po pierwsze nie opłaciła się, a po drugie, niepotrzebnie zwróciła na siebie uwagę Urzędu Skarbowego.
 2. Wybierz odpowiednią formę dla swojej działalności. Prawo Wielkiej Brytanii umożliwia tworzenie różnego typu struktur. Decydując się na którąkolwiek z nich, należy brać pod uwagę czynniki takie, jak zakres i rodzaj świadczonych usług, ilość partnerów w ramach firmy, potencjalna liczba osób zatrudnionych, spodziewane zarobki, stopień odpowiedzialności za zobowiązania spółki czy poziom ryzyka związany z ewentualnym niepowodzeniem. Przykładowo, dla jednej lub kilku osób (grupa przyjaciół, rodzina) świadczących nieskomplikowane usługi obarczone niskim prawdopodobieństwem upadłości, dobre będzie samozatrudnienie (self – employed), spółka zwykła partnerska (partnership) lub unlimited company. Jeśli chcemy wypłynąć na „szerokie wody” biznesu, gdzie ryzyko zatonięcia jest wyższe, lepszy będzie wybór jednego z kilku rodzajów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jak LLP – (Limited Liability Partnership) – spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością czy LTD (Limited) – prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
 3. Zapoznaj się z najważniejszymi urzędami zajmującymi się rejestracją i kontrolą działalności gospodarczej, poborem podatków, czy składek ubezpieczeniowych. Zbadaj zakres ich kompetencji oraz znajdź najwygodniejszy sposób kontaktu. Należy też wiedzieć, jakie dokumenty będą niezbędne do rejestracji, a także późniejszego funkcjonowania spółki. Nie sposób prowadzić firmę na terenie Wielkiej Brytanii nie wiedząc, czym są Companies House, Inland Revenue, Articles of Association, Certificate of Incorporation lub Memorandum of Association.
 4. Dowiedz się, jakie obowiązki wiążą się z prowadzeniem księgowości firmy oraz które dokumenty, kiedy i gdzie należy złożyć. Warto również sprawdzić, możliwe konsekwencje niedopełnienia rzeczonych obowiązków. Niekiedy nie kończy się bowiem na upomnieniu lub karze finansowej, ale nawet na likwidacji firmy i odpowiedzialności karnej. W tym przypadku kluczowymi pojęciami będą Annual account, Annual return oraz Tax return.
 5. Jeżeli planujesz zatrudnianie jednej lub więcej osób, zasięgnij informacji, jakie są najważniejsze obowiązki pracodawcy wobec pracownika oraz jak je dokumentować. Nie ulega wątpliwości, że jednym z najistotniejszych jest terminowe i pełne wypłacanie wynagrodzenia. Dlatego trzeba koniecznie wiedzieć czym jest payslip, payroll czy też co oznacza skrót PAYE.
 6. Chociaż wydaje się to trudne, dobrze jest spróbować przewidzieć, wysokość zysków, które w kolejnych latach będzie przynosić firma. Paradoksalnie, po przekroczeniu pewnego poziomu dochodu, korzystniej będzie prowadzić spółkę w Polsce, a to ze względu na brytyjski najwyższy próg podatkowy (większy niż w naszym kraju).
 7. Wybierz odpowiednią lokalizację dla konkretnego rodzaju biznesu. Przykładowo, otwarcie sklepu z polskimi wędlinami, (z których większość wytwarzana jest z wieprzowiny) w dzielnicy zamieszkałej przeważnie przez Muzułmanów, będzie krokiem co najmniej kontrowersyjnym. Podobnie, założenie kawiarni przy ulicy, na której kilka podobnych już funkcjonuje, również nie daje gwarancji sukcesu.

Bez względu na rodzaj i formę działalności, które planujemy wdrożyć, należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy: w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z usług profesjonalnych, doświadczonych firm doradczych. Pomogą one zarówno w założeniu, jak i prowadzeniu przedsiębiorstwa na Wyspach Brytyjskich. Taki krok odciąży w znacznych stopniu właścicieli spółek, pozwalając im lepiej koncentrować się na pracy, minimalizując jednocześnie ryzyko konsekwencji wynikających z pomyłek popełnionych podczas dokonywania czynności formalnych.

W przypadku chęci rozszerzenia wiedzy z tego artykułu, przypominamy, że komplet szczegółowych informacji na temat prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii można znaleźć w Poradniku Emigranta opracowanym przez Polish Express, pod patronatem Admiral Tax. Więcej w następującym wpisie:

Czego o prowadzeniu działalności gospodarczej na Wyspach jeszcze nie wiecie!

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze