Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Pracowałeś za granicą? Nie daj się zaskoczyć przez fiskusa

Pracowałeś za granicą? Nie daj się zaskoczyć przez fiskusa

Bez kategorii
Pracowałeś za granicą? Nie daj się zaskoczyć przez fiskusa
4.8 (95%) 8 oceniających

W mediach wciąż głośno o planach rządu na opodatkowanie obywateli pracujących za granicą. Choć sprawa wzbudza wiele emocji, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami i pojęciami związanymi z podwójnym opodatkowaniem, aby nieświadomie nie paść ofiarą zachłannego fiskusa.

 

Czym jest podwójne opodatkowanie

Jak sama nazwa wskazuje, podwójne opodatkowanie jest dwukrotnym opodatkowaniem tego samego dochodu i jest zjawiskiem niepożądanym z każdego punktu widzenia oprócz Urzędu Skarbowego. Nic więc dziwnego, że rządzącym nie spieszy się z jego eliminowaniem, gdyż stanowi kolejny podatek, który bardzo trudno ominąć. W skrajnych przypadkach podwójnie opodatkowany może zostać dochód osiągnięty przez pracownika, który nie opuścił kraju, co dodatkowo wzmaga krytykę wobec ustawodawcy.

 

Polski biznes ucieka do Irlandii. Zobacz dlaczego?

 

Rodzaje podwójnego opodatkowania

Podwójne opodatkowanie możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Różnica jest bardzo prosta, gdyż pierwsze z nich dotyczy sytuacji, kiedy pracownik osiąga dochód w dwóch umawiających się państwach, a druga sytuacja, będąca doskonałym przykładem wypaczenia polskiego systemu podatkowego ma miejsce, kiedy dwukrotnie opodatkowuje się dochód osiągnięty w jednym kraju. Żeby zobrazować sytuację, posłużmy się przykładami.

 

 • Podwójne opodatkowanie zewnętrzne

 

Pan Jan pracował przez trzy miesiące za granicą, pozostałą część roku w Polsce. Będąc obywatelem RP oraz posiadając swoje centrum interesów życiowych w Polsce ciąży na nim nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli musi zapłacić podatek w Polsce od każdego dochodu, który osiągnął w kraju oraz za granicą. Jednak obcy fiskus powołując się na ograniczony obowiązek podatkowy zachce potrącić należny podatek wynikający z dochodu Pana Jana właśnie tam.

 

 • Podwójne opodatkowanie wewnętrzne

 

Dotyczy sytuacji, kiedy podwójnie opodatkowany zostaje dochód osiągnięty w jednym państwie, w tym wypadku w Polsce. Przykładowo właściciel pracujący na rzecz spółki z o.o. zapłaci podatek dochodowy od zysku osiągniętego przez spółkę oraz po otrzymaniu dywidendy jako dochód osoby fizycznej.

 

Jakie metody podwójnego opodatkowania stosuje Rzeczpospolita Polska

Polska posiada dwie metody rozliczenia dochodu z zagranicy. W zależności od państwa, gdzie polski rezydent podatkowy osiągnie dochód, należy zastosować jedną z nich, a określają je umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (link pod artykułem).

 

 • Metoda wyłączenia z progresją (zwolnienie podatkowe)

 

Metoda polega na zwolnieniu dochodu osiągniętego w obcym Państwie z podatku w Polsce, lecz kwota dochodu musi zostać uwzględniona przy określeniu progu podatkowego w Polsce.

Państwami, z których dochód powinien być rozliczony na polskim PIT metodą wyłączenia z progresją, są między innymi: Niemcy, Irlandia Północna, Norwegia, Anglia, Szkocja, Walia, Włochy,

 

 • Metoda zaliczenia proporcjonalnego (kredyt podatkowy)

 

W tej metodzie liczy się podatek osiągnięty od sumy dochodów uzyskanych za granicą i w Polsce oraz odlicza się od niego kwotę, którą podatnik zapłacił w drugim Państwie, lecz w kwocie nie wyższej niż ta, która proporcjonalnie przypada na dochód osiągnięty za granicą.

Państwami, z których dochód powinien być rozliczony na polskim PIT metodą zaliczenia proporcjonalnego, są między innymi: Holandia, Belgia, USA, Rosja.

 

Przenieś firmę za granicę i ciesz się niskich podatków i ZUS

 

Dochód z kraju bez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z RP

Przy rozliczeniu dochodu z kraju, z którym Polska nie posiada umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, stosuje się wyłącznie przepisy ustawy o PIT. Oznacza to nieograniczony obowiązek podatkowy ciążący na podatniku, który przebywa w Polsce więcej niż 183 dni w roku. Zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się metodę zaliczenia proporcjonalnego.

 

Rozliczenie dochodu z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii

Coraz więcej Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii lub Irlandii decyduje się na powrót do kraju. Co zrobić, aby uniknąć przykrej, podatkowej niespodzianki, którą szykuje dla nich polski fiskus?

 

 • Sprawdzić ilość dni w roku spędzonych za granicą. Rok podatkowy nie musi być równy rokowi kalendarzowemu, co może mieć wpływ na określenie rezydencji podatkowej podatnika.
 • Zabrać wszelkie dokumenty potwierdzające rozliczenie dochodu za ostatni rok z zagranicy oraz te, które świadczą o pobieranym wynagrodzeniu, ale nie zostały jeszcze rozliczone ze względu na niezakończony rok podatkowy.
 • Wyliczenie podatku dochodowego w Polsce, szczególnie jeśli osiągnęło się dochód za granicą nie jest tak proste jak w Anglii i dla osób, które spędziły na Wyspach sporo czasu, może okazać się bardzo skomplikowane. Dlatego w celu poprawnego rozliczenia podatku, doradzamy skorzystanie z usług doświadczonego w tej materii biura księgowego.
 • Polska i Wielka Brytania oraz Polska i Irlandia stosują przy rozliczeniu podatku metodę wyłączenia z progresją.

 

Przydatne linki:
 1. Rozliczanie dochodów zagranicznych uzyskanych przez polskich rezydentów podatkowych – Poradnik Ministerstwa Finansów
 2. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią
 3. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Irlandią
 4. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych – PIT
 5. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych – CIT
 6. Lista umów o unikaniu podwójnego opodatkowania stosowanych przez Rzeczpospolitą Polską
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze