Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Polskie kasyna internetowe grają na nosie fiskusowi, czyli jak wydać w Polsce pieniądze z hazardu w Internecie?

Polskie kasyna internetowe grają na nosie fiskusowi, czyli jak wydać w Polsce pieniądze z hazardu w Internecie?

Polskie kasyna internetowe grają na nosie fiskusowi, czyli jak wydać w Polsce pieniądze z hazardu w Internecie?
5 (100%) 10 oceniających

Od 2009 roku, kiedy polski rząd wziął się poważnie za walkę z hazardem internetowym, temat ten budzi spore kontrowersje. Politycy najwięcej czasu poświęcili graczom, których do dziś można karać równocześnie z ramienia uczestnictwa w samej grze – postępowanie karne, jak i za osiągnięte z tego tytułu dochody – postępowanie skarbowe. Jednak co z właścicielami kasyn internetowych, którzy bogacą się na działalności i chcieliby legalnie opodatkować swoje zyski? W poniższym artykule przedstawimy najpopularniejsze mechanizmy wykorzystywane przez polskich biznesmenów.

 

Co polskie przepisy mówią o prowadzeniu kasyna?

Polskie przepisy dotyczące prowadzenia kasyn zarówno tych stacjonarnych jak i online są bardzo restrykcyjne, a ich działalność reguluje Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U 2016, poz. 471). Na dziś dzień na rynku polskim oficjalnie działa tylko kilku bukmacherów takich jak Totolotek, STS czy Fortuna działających na wielką skalę, ale co z mniejszymi przedsiębiorcami chcącymi prowadzić własne kasyno on-line i legalnie wydać zarobione pieniądze?

 

Przenieś biznes do kraju, gdzie jest on legalny

Pomimo wszczęcia przez Unię Europejską postępowania wyjaśniającego zasadność tak restrykcyjnej polityki wobec działalności hazardowej w Polsce, do dziś nie udało się umożliwić polskiemu biznesowi nieskrępowanej działalności w tej branży na terenie RP. Dlatego, najszybszym rozwiązaniem jest założenie firmy w państwie, gdzie ten biznes jest całkowicie legalny. Wśród ofert warto rozważyć Państwa o stabilnej sytuacji prawnej i politycznej. Zdecydowany prym wiodą tutaj Wyspy Marshalla, Antyle Holenderskie, Panama czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze.

 

1% podatku CIT? Zobacz gdzie, to możliwe

 

Jednak pomimo krążących w Internecie opinii nie trzeba decydować się na zakładanie firm w tak zwanych rajach podatkowych, których utrzymanie może okazać się dość kosztowne i przysporzyć sporo kłopotu przy próbie sprowadzenia pieniędzy do Polski. Z pomocą przychodzi tutaj liberalna polityka Wielkiej Brytanii, gdzie działalność hazardowa jest legalna, a Brexit dodatkowo oddala polskie e-kasyna od rodzimego fiskusa.

 

Ze względu na niskie koszty, bezpieczeństwo i późniejszą możliwość sprowadzenia zysków do Polski kasyna internetowe rejestrowane są w Anglii lub Szkocji. Koszt rejestracji spółki zaczyna się już od kilkudziesięciu funtów, a samo zarządzanie firmą jest proste i niedrogie. Ale co dalej?

 

Konto bankowe

Polski system bankowy jest bardzo atrakcyjny ze względu na swoją względną nowoczesność, brak skomplikowanych procedur podpięcia platform płatności i praktyczny brak procedur wyjaśniających źródło pieniędzy przechowywanych na rachunku, ale przede wszystkim łatwość otwarcia rachunku dla polskiego inwestora, bez względu na rezydencję założonej przez niego spółki. Jednak coś za coś. Zakładając konto w polskim banku warto zwrócić uwagę na fakt, że ze względu na nieakceptowaną przez polskie przepisy działalność środki mogą zostać w prosty sposób zablokowane, a właściciel firmy zidentyfikowany i pociągnięty do odpowiedzialności. Co zatem zrobić?

 

Bezpieczne konta zagraniczne. Sprawdź gdzie warto je założyć

 

Z pomocą przychodzą banki offshore’owe obsługujące spółki zakładane na Karaibach. Istnieje bardzo wiele krajów takich, jak Cypr, Mauritius, czy Wyspa Świętego Wincenta, gdzie zarejestrowanych jest bardzo wiele kasyn i banki stworzyły dla nich specjalne oferty. Warto nadmienić, że otwarcie takiego rachunku nie wymaga fizycznej obecności właściciela, a wszelkie dokumenty dostarczane są drogą elektroniczną i kurierem. Zakładamy, że inwestor posiada już spółkę, wykupił odpowiednią licencję na prowadzenie e-kasyna, a konto zostało otwarte. Co dalej? Dla brytyjskiej spółki konta najczęściej zakładane są w Szkocji, lecz w tym wypadku wymagana jest osobista wizyta w banku celem podpisania dokumentów dot. otwarcia rachunku.

 

Wypłata zysku

Temat sprowadzania pieniędzy ze spółek zagranicznych jest skomplikowany i zależy od wielu czynników, np. Czy polska posiada z danym Państwem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania lub czy dany kraj zgodnie z polskimi przepisami nie stanowi nieuczciwej konkurencji podatkowej. Abstrahując od wszystkich zmiennych wykorzystać można kilka popularnych metod.

 

Metoda pierwsza – wypłata pensji dyrektorskiej z brytyjskiej spółki

Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wynosi na dziś dzień 11500 funtów, co stanowi ekwiwalent około 60 000 zł. Wypłata przez pensję dyrektorską nie jest w żadnym wypadku wypłatą tytułem zysku z działalności hazardowej, lecz pracy na rzecz firmy i w takiej formie jest całkowicie bezpieczna. Spółka może posiadać więcej niż jednego dyrektora, zatem kwota nieopodatkowanego zysku ulega zwielokrotnieniu. Jeśli zysk przekracza łączną sumę wynagrodzeń, spółka zapłaci w Wielkiej Brytanii podatek CIT w wysokości 20%.

 

Metoda druga – wypłata pensji dyrektorskiej ze spółki maltańskiej

Ten sposób jest zdecydowanie bardziej popularny w przypadku kasyn internetowych generujących większe zyski, gdyż pozwala na wypłatę 500 000 zł rocznie na polskim PIT bez podatku, a wszystko w zgodzie z polską ustawą o PIT oraz Umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Maltą i Polską. Tak samo jak w przypadku spółek brytyjskich, zatrudnić można do pięciu dyrektorów, dzięki czemu kwota nieopodatkowanego zysku wyniesie 2,5 mln zł, a jej źródło jest całkowicie legalne, gdyż jak w przypadku spółki, jego źródłem jest praca dyrektora na rzecz spółki.

 

Spółka na Malcie. Co powinieneś wiedzieć?

 

Metoda trzecia – cash box

Nie stanowi sposobu wypłaty pieniędzy w Polsce, ale alternatywę, dla osób, które nie mają potrzeby wypłacać zysków w kraju, lecz dla przykładu reinwestować je w późniejszym terminie. Zgodnie z przepisami o zagranicznych spółkach kontrolowanych każdy polski obywatel posiadający spółkę w raju podatkowym musi opodatkować jej zysk w Polsce, jednak wystarczy przekazać udziały spółki w zarząd powierniczy innej firmie, aby obejść wyżej wymieniony przepis. Usługi tak zwanych nominowanych udziałowców są oferowane przez kancelarie prawne i trusty działające w Państwach, gdzie rejestruje się spółkę offshore.  

 

Jak widać, pomimo kłód rzucanym pod nogi polskim przedsiębiorcom, codziennie dowodzą oni swojej pomysłowości i umiejętności prowadzenia interesów na globalną skalę. Warto korzystać z rozwiązań oferowanych przez bardziej liberalne państwa, które stworzyły biznesowi odpowiednie warunki do rozwoju.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze