Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Polska, a kwoty wolne od podatku w Europie

Polska, a kwoty wolne od podatku w Europie

Polskie piekiełko
Polska, a kwoty wolne od podatku w Europie
Oceń ten post

Polska ma najniższą kwotę wolną od podatku wśród wszystkich państwa należących do Unii Europejskiej. Wynosi ona 3091 złotych. Dla porównania w Wielkiej Brytanii zwolnione od podatku są dochody równie około 41 336 złotych. Z drugiej strony podatki w Polsce nie należą wcale do najwyższych. Istnieją kraje, w których skarbówka zabiera ponad połowę dochodów najbogatszych obywateli.

Polskie podatki niewysokie

Media zasypują nas informacjami, które potwierdzają, że podatki w Polsce nie są wcale wysokie. Rzeczywiście na tle innych państw możemy pod tym względem wyjść całkiem nieźle. Warto jednak rozpatrzyć tę kwestię nieco szerzej. Dla przeciętnego obywatela bowiem nie jest najważniejsze, jak wiele płacą skarbówce najbogatsi rodacy. Z perspektywy typowego Kowalskiego, podatki w Polsce są naprawdę wysokie. Zarabiający średnią krajową Brytyjczyk, odda państwu znacznie mniej, niż jego kolega z Polski.

Kwoty wolne od podatku

Zaniżone są w Polsce kwoty zwolnione od podatku. Pod tym względem wypadamy na prawdę słabo. Niewiele ponad 3 tys. zł nie daje się porównać z przeszło 15 tys. euro (ok. 66 000 zł), które obowiązują w Finlandii. Nasza kwota wolna od podatku wynosi zaledwie 7,5 % średniego rocznego wynagrodzenia, a wspomniana zwolniona suma w Finlandii to niemal połowa przeciętnego dochodu.

Najbiedniejsi płacą najwięcej

Podatki w Polsce nie należą do najwyższych. Z tym stwierdzeniem można się zgodzić. Dotyczą one jednak ogromnej liczby mieszkańców, co sprawia, że bywają bardzo uciążliwe. O ile większość państw europejskich stawia na zarabianie większych pieniędzy od tych, którzy mają ich najwięcej, o tyle w naszym kraju płaci każdy, nawet jeśli nie posiada dużych dochodów. Ustawa podatkowa nie była w RP waloryzowana od 2008 roku i dziś niestety to najbiedniejsi obywatele zobowiązani są do opłacenia najwyższych podatków.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze