Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Panamska Fundacja Pożytku Prywatnego

Panamska Fundacja Pożytku Prywatnego

Optymalizacja podatkowa
Panamska Fundacja Pożytku Prywatnego
Oceń ten post

Według ogólnej definicji, fundacja to rodzaj organizacji pozarządowej, działającej w oparciu o kapitał przeznaczony na konkretny cel oraz statut, określający zasady zarządzania i dysponowania tymże kapitałem. Wysokość kapitału, cele (wedle przepisów prawa polskiego, fundacja w naszym kraju powoływana jest dla realizacji celów społecznych lub gospodarczych) i reguły działania fundacji są określone przez jej założyciela (fundatora).

Specyficznym rodzajem fundacji jest fundacja pożytku prywatnego, czyli mający osobowość prawną podmiot zarządzający majątkiem przekazanym przez fundatora, ustalającego (zgodnie z definicją ogólną fundacji), wysokość majątku (kapitału) fundacji, sposób zarządzania i dysponowania owym majątkiem. Przepisy dotyczące fundacji pożytku prywatnego wymagają, aby zarówno kapitał, jak i pożytki wynikające z działalności fundacji, kierowane były do tzw. beneficjentów fundacji (przedsiębiorcy i osoby fizyczne). W odróżnieniu od fundacji prawa polskiego, fundacja pożytku prywatnego nie musi mieć jakiegokolwiek celu publicznego. Innymi słowy, jedynym celem omawianej fundacji jest zabezpieczenie i ochrona majątku przeznaczonego przez fundatora na rzecz wskazanych beneficjentów.

Tego typu fundacje można założyć w Liechtensteinie, gdzie noszą nazwę Stiftung, na Seszelach – Private Interest Foundationoraz oczywiście w Panamie Fundación de Interés Privado

Głównym celem tego typu fundacji jest ochrona i zabezpieczenie majątku osób fizycznych lub przedsiębiorców (beneficjentów). W jakie sposób ten cel jest realizowany? Na kilka sposobów. Oto najistotniejsze spośród nich:

Po pierwsze, środki finansowe fundacji pożytku prywatnego są chronione przed ryzykiem powiązanym z działalnością gospodarczą. Masa majątkowa, powstała w wyniku przekazania kapitału na rzecz fundacji, nie odpowiada za osobiste długi beneficjentów fundacji, mimo iż mogą oni czerpać z niej pożytki. Masa majątkowa nie podlega windykacji ze strony zarówno prywatnych jak i publicznych wierzycieli.

Po drugie, fundacje pożytku prywatnego objęte są przywilejami podatkowymi. Przykładowo, fundacje panamskie są w pełni zwolnione z podatku od dochodów uzyskanych poza granicami Panamy.

Po trzecie, założenie fundacji pożytku prywatnego w Liechtensteinie, na Seszelach lub w Panamie, nie nakłada obowiązku ulokowania majątku fundacji w którymkolwiek z tych krajów. Dozwolone jest korzystanie z usług bankowych w tych krajach, gdzie stoją one na wysokim poziomie (np. Szwajcaria), wzbudzającym większe zaufanie zarówno fundatorów, jak i beneficjentów fundacji.

Na korzyść fundacji pożytku prywatnego przemawia ponadto fakt, że zarządzanie nimi jest bardzo łatwe. Nie jest objęta obowiązkami sprawozdawczymi (lub są one bardzo uproszczone), nie wymaga rozbudowanej obsługi administracyjnej ani zatrudniania pracowników w państwie założenia fundacji. Zarządzać fundacją może osoba fizyczna upoważniona notarialnie.

Kolejna cecha fundacji pożytku prywatnego to fakt, iż chronią tożsamość swoich beneficjentów, bez względu na kraj zarejestrowania. Beneficjenci fundacji nie są wymienieni nawet w jawnych dokumentach założycielskich.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze