Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Morawiecki chwali się wynikami, a polskie firmy uciekają do Irlandii.

Morawiecki chwali się wynikami, a polskie firmy uciekają do Irlandii.

Morawiecki chwali się wynikami, a polskie firmy uciekają do Irlandii.
5 (100%) 15 oceniających

Polski rząd od lat obiecuje, że Polska pójdzie śladami Irlandii i stanie się zieloną wyspą na ekonomicznej mapie Europy. Niestety pomimo ciągłych obietnic niewiele się zmienia, a warunki i przepisy zamiast ulegać polepszeniu, stają się coraz bardziej skomplikowane. Nie jest zatem zaskoczeniem, że polscy przedsiębiorcy poszukują sposobów na zabezpieczenie swoich biznesów przed niestabilną sytuacją polityczną, a przy okazji korzystają z bardziej przyjaznych systemów podatkowych i oszczędzają i to całkiem sporo.

 

Pierwszym kierunkiem, który od kilku lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem, jest Wielka Brytania. Do dziś na Wyspach zostało zarejestrowanych blisko czterdzieści tysięcy polskich firm, a ich liczba stale rośnie. Poza Wielką Brytanią coraz większym zainteresowaniem cieszy się Irlandia, również z powodu Brexitu.

 

Choć nic nie wskazuje na to, by Brexit miał oznaczać pogorszenie warunków prowadzenia firmy na Wyspach, a wręcz przeciwnie coraz częściej mówi się o tym, że rząd brytyjski będzie starał się przyciągać przedsiębiorców korzystniejszymi warunkami, wielu z nich chce sobie zapewnić ciągłość działania w ramach wspólnego rynku Unii Europejskiej. Irlandia jako państwo, które nie należy do Korony Brytyjskiej, jest całkowicie niezależne i bez względu na konsekwencje postępującego Brexitu pozostanie w strukturach UE.

 

Firma w Irlandii już od €299 – sprawdź.

 

Ale dlaczego jeszcze polskie firmy tak chętnie decydują się na przeniesienie siedziby do Irlandii? Przedsiębiorcy są tutaj jednomyślni i wskazują cztery podstawowe korzyści.

 

Pierwszą z nich jest podatek CIT, który wynosi zaledwie 12,5%. Wyjątek stanowi jedynie podatek od zysków osiągniętych na operacjach finansowych, który równy jest 25%. Drugą pozycją na liście jest bardzo wysoka kwota wolna od podatku, wyższa nawet niż w Wielkiej Brytanii, bo wynosi aż 16 500 Euro, czyli blisko 70 455 zł (stan na dzień 23.07.2017) i przysługuje każdemu z dyrektorów spółki z osobna. Trzecim punktem są minimalne składki na ubezpieczenie społeczne (USC – Universal Social Charge) płacone w wysokości 0,5%, 2,5%, 8% i 11% wysokości dochodu. W niektórych przypadkach można zostać z nich zwolnionym, a obowiązek zapłaty pojawia się tylko w momencie, kiedy dyrektor wykazuje zysk, w przeciwieństwie do stałej kwoty składek dla przedsiębiorcy prowadzącego DG w Polsce. Czwartym i chyba najważniejszym punktem na liście korzyści z przeniesienia firmy do Irlandii jest trzyletnie zwolnienie z podatku dochodowego dla nowo powołanych spółek, które nie wykazują w tym okresie zysku większego niż 1 mln Euro, co w praktyce daje firmie nieopodatkowany milion euro zysku na start. Niestety ze zwolnienia nie mogą skorzystać spółki z branży usługowej i wydobywczej, a istota zwolnienia polega na odliczeniu od podatku kwoty składek ubezpieczeniowych poniesionych przez nową firmą. 

 

Założenie firmy jest też bardzo proste i możliwe za pośrednictwem internetu lub miejscowego agenta, najczęściej w postaci biura księgowego, które dopełni wszelkich formalności za przedsiębiorcę. Do założenia firmy w Irlandii wystarczy jeden udziałowiec będący obywatelem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a nie-rezydenci irlandzcy mogą skorzystać ze specjalnych, uproszczonych metod rejestracji firmy. Jedynym wymaganiem jest posiadanie Sekretarza spółki, który jest odpowiedzialny przed irlandzkim urzędem za sprawy finansowe i terminowe rozliczenia spółki. Najwygodniejszą formą jest powołanie w roli Sekretarza biura księgowego obsługującego spółkę, co jeszcze bardziej upraszcza działalność operacyjną.

 

Umowa powołania spółki jest standardowa, nieskomplikowana i do pobrania ze strony internetowej urzędu. Nie jest wymagana wizyta u notariusza celem jej potwierdzenia, ani uiszczanie równie wysokich opłat urzędowych, jak w przypadku polskich spółek kapitałowych.

 

Przedsiębiorco, zobacz jak Twoja konkurencja przenosi się za granicę?

 

Dzięki tak liberalnym przepisom i atrakcyjnym stawkom podatkowym Irlandia stała się celem biznesowym nie tylko dla MŚP, ale również międzynarodowych korporacji. Swoje europejskie centrale zdecydowały się przenieść tam z Wielkiej Brytanii takie firmy jak Google, Apple czy Starbucks. I nie ma się co dziwić, gdyż dla przykładu w Anglii płaciłyby 20% podatku, w Holandii 25%, a Niemczech, Francji czy Hiszpanii aż 30%. W Irlandii natomiast jedynie 12,5% podatku CIT.

 

Ale jakie polskie firmy najczęściej przenoszą swojej siedziby do Irlandii? Wśród najczęściej rejestrowanych pojawiają się przedsiębiorcy z branży IT, handlu internetowego, usług doradczych i konsultingowych, pośrednictwie w sprzedaży towarów i usług, marketingu i reklamy, transportu, działalności rozrywkowej, dropshippingu oraz usług specjalistycznych niewymagających specjalnych koncesji ani pozwoleń.

 

Podsumowując każdy z przedsiębiorców myślących poważnie o obniżeniu podatków i rozwinięciu biznesu powinien przeanalizować możliwość przeniesienia firmy za granicę. Najlepsze warunki gwarantują zdecydowanie Wielka Brytania oraz Irlandia, która, niezależna od Korony Brytyjskiej, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm, które z różnych przyczyn obawiają się skutków Brexitu.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze