Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Międzynarodowe planowanie podatkowe

Międzynarodowe planowanie podatkowe

Optymalizacja podatkowa
Międzynarodowe planowanie podatkowe
Oceń ten post

Każdy przedsiębiorca, jeśli tylko zależy mu na długotrwałym rozwoju swojego biznesu, dba o rozsądne inwestowanie, o wdrażanie innowacyjnych pomysłów, dzięki którym wyprzedza konkurencję, ale przede wszystkim – jeśli jest to mądry przedsiębiorca – dba o bezpieczeństwo swojej firmy, aby zaangażowanie zarówno jego jak i jego pracowników nie poszło na marne i żeby nie zniweczyć dotychczasowych osiągnięć. Co więcej rezygnuje z nielegalnych rozwiązań związanych z redukcją wydatków i nie unika zobowiązań podatkowych. Będziemy zatem mówić tutaj o rozsądnym przedsiębiorcy, który zarządzając swoją firmą, świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że rezygnacja z wydatków związanych z opodatkowaniem (nie ukrywajmy, że najbardziej bolesnych) jest nie tylko rozwiązaniem nielegalnym, ale także krótkowzrocznym i niepraktycznym, gdyż tak naprawdę działa w ten sposób na szkodę swojego biznesu. Istnieje jednak sposób, w jaki może on pogodzić oszczędność z legalnością. Jest to coraz bardziej popularne nie tylko wśród dużych, ale też średnich przedsiębiorstw planowanie podatkowe, dzięki któremu wypełniamy wszystkie swoje obowiązki podatkowe, czyli działamy legalnie, a oszczędność polega na wyborze kraju z minimalnym wymiarem zobowiązań podatkowych. Zarówno dzięki obecności w Unii Europejskiej, jak i umowom w zakresie unikania podwójnego opodatkowania podpisanym przez Polskę, polscy przedsiębiorcy mają do wyboru wiele rozwiązań optymalizacyjnych, które opierają się na wykorzystaniu międzynarodowego prawa podatkowego.

Czym jest międzynarodowe planowanie podatkowe?

W przypadku międzynarodowego planowania podatkowego – opodatkowaniu podlegają transakcje transgraniczne, czyli takie, w które zaangażowane są firmy i klienci różnych krajów. Tak naprawdę polega ono na takim rozplanowaniu naszej działalności gospodarczej w różnych państwach, aby zminimalizować nasze obciążenia podatkowe. Międzynarodowe planowanie podatkowe jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców z Polski lub krajów Unii Europejskiej, w których są zmuszeni do opłacania wysokich podatków w związku ze swoją działalnością. Dzięki planowaniu przenoszą oni centrum opodatkowanej aktywności do państw o dobrze rozwiniętych systemach bankowych i niskich podatkach.

Jest to opłacalne i legalne

Warto podkreślić, że „planowanie podatkowe” nie jest przestępstwem, czy unikaniem płacenia podatków. Proceder ten jest całkowicie legalny, jawny i, co istotne, znany największym przedsiębiorstwom, które nie ryzykują wchodzenia w konflikt z prawem, bo wiedzą, że mają zbyt wiele do stracenia. Dowodem na popularność międzynarodowego planowania podatkowego jest fakt, że według szacunków ekonomistów od 6 do 8 procent wartości gospodarki światowej zarządzanych jest właśnie w offshorowych centrach finansowych. Innymi słowy międzynarodowe planowanie podatkowe jest opcją, którą warto rozważyć, jeśli zależy nam na wyższych przychodach firmy. Wybór ten jest wyjątkowo korzystny, a nawet potrzebny w przypadku, gdy nie ograniczamy działalności swojego biznesu jedynie do jednego kraju, ale działamy jeszcze na innych rynkach np. szwajcarskim, rosyjskim, czy brytyjskim. Ponadto często wiąże się to także z pozyskaniem współpracownika lokalnego lub partnera, z którym decydujemy się rozwijać naszą firmę lub wyłącznie realizować konkretny projekt. Warto pamiętać, że opiera się ono na umowach międzynarodowych bazujących na międzynarodowym prawie publicznym i jest tak naprawdę formą zabezpieczenia oraz ochrony swojego biznesu.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze