Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Metoda optymalizacji podatkowej popularna od ponad 100 lat, czyli szkocka spółka SLP

Metoda optymalizacji podatkowej popularna od ponad 100 lat, czyli szkocka spółka SLP

Metoda optymalizacji podatkowej popularna od ponad 100 lat, czyli szkocka spółka SLP
4.2 (84.44%) 9 oceniających

Jak mówi popularna maksyma pewne są tylko śmierć i podatki. Benjamin Franklin wypowiadając te słowa miał sporo racji, jednak gdyby żył dzisiaj i odwiedził dobrego doradcę podatkowego szybko zmieniłby zdanie. W poniższym artykule pokażemy, jak firmy na całym świecie redukują podatek dochodowy prawie do zera procent. Brzmi niesamowicie? Czytaj dalej.

 

SLP, to skrót od Scottish Limited Partnership czyli w dosłownym tłumaczeniu szkockiej spółki partnerskiej z ograniczoną odpowiedzialnością. W polskim prawie nie ma jej odpowiednika, jednak kusząc się o porównanie najbliżej jest jej do spółki komandytowej lecz zarówno komandytariusz i komplementariusz musieliby być zarejestrowani poza granicami RP, najlepiej w krajach o bardzo korzystnych systemach podatkowych. O ile polskie prawo jest wobec takiego zabiegu bezwzględne i najpewniej objęłoby dochód zagranicznych partnerów podatkiem u źródła o tyle szkockie ustawodawstwo nie jest na tyle restrykcyjne.

 

Spółka SLP musi posiadać co najmniej dwóch partnerów w postaci osób fizycznych lub prawnych (firm). Jako, że spółka SLP nie jest płatnikiem podatku dochodowego najlepiej jako partnerów osadzić spółki zarejestrowane w brytyjskich terytoriach zamorskich jak BVI czy Wyspy Marshalla, które dla Korony Brytyjskiej nie są rajami podatkowymi i nie stanowią szkodliwej konkurencji podatkowej. Pierwszy krok do stworzenia firmy, która nie zapłaci podatku został tym samym przedstawiony, jest nim wybór dwóch spółek offshore jako partnerów.

 

Polskie mity na temat rajów podatkowych.

 

Największą popularnością cieszą się takie państwa jak BVI, Wyspy Marshalla, Seszele, Panama, Hong Kong czy St. Vincent and Grenadines. Jednak brytyjskie prawo daje sporą dowolność i tak na prawdę inwestor ma do wyboru blisko pięściesiąt krajów gdzie może założyć swoje dwie spółki, które stworzą finalnie szkocją spółkę SLP.

 

Rejestracja spółki SLP jest prosta, ale wymaga spełnienia kilku ważnych punktów. Inwestor będzie potrzebował po pierwsze adresu rejestracyjnego dla firmy na terenie Szkocji, wszystko celem zapewnienie spółce brytyjskiej rezydencji podatkowej, która umożliwi jej wygodne rozliczenia z partnerami na terenie Unii Europejskiej oraz uzyskanie numeru VAT-EU. Po drugie przedstawienia dokumentów potwierdzających tożsamość, takich jak ważny paszport lub dowód osobisty, a po trzecie potwierdzenia miejsca zamieszkania w postaci rachunku za media nie starszego niż trzy miesiące, lecz ten ostatni dokument wymagany jest nie tyle do samej rejestracji firmy lecz późniejszego otwarcia rachunku bankowego w Szkocji. Warto zatem od razu zatroszczyć się o stosowny dokument.

 

Warto zauważyć, że spółka SLP jest transparentna podatkowo, co oznacza, że nie znajduje się na żadnej czarnej liście zarówno polskich, brytyjskich oraz innych urzędów skarbowych. O transparencji podatkowej świadczy fakt posiadania certyfikatu rezydencji oraz coroczne raporty składane do szkockiego urzędu skarbowego. Złożenie raportu finansowego nie jest tożsame z powstaniem obowiązku zapłaty podatku dochodowego, chyba, że zysk zostanie osiągnięty na terenie Wielkiej Brytanii. Wtedy z części dochodu przypadającej na Wyspy Brytyjskie podatek musi zostać naliczony i zapłacony. Dlatego też rozwiązanie jest idealne dla przedsiębiorców planujących zyski z działalności osiągnięte poza Wielką Brytanią.

 

Przedstawione rozwiązanie działa w brytyjskim prawie od blisko stu lat i od tylu wykorzystywane jest z korzyścią przez biznesmenów na całym świecie. Dziś tego typu firm zarejestrowanych jest w Szkocji ponad pięćdziesiąt tysięcy, co dowodzi iż powyższa struktura jest powszechnie akceptowana przez urzędy i całkowicie bezpieczna.

 

Polskie kasyna internetowe grają na nosie fiskusowi.

 

Szkocja spółka SLP może posiadać rachunek bankowy w dowolnym banku na świecie i doradza się aby otwierała je w takim kraju, który spełnia oczekiwania i założenia biznesowe jej właścicieli. Do takowych można zaliczyć łatwość rozliczania się z klientami i kontrahentami, bezpieczeństwo pieniędzy czy poufność danych właścicieli rachunku.

 

Ciekawym tematem wydaje się otwarcie rachunków bankowych dla partnerów szkockiej spółki SLP, czyli spółek offshore’owych. Tutaj doradza się otwarcie konta w jednym z banków z ofertą dedykowaną dla spółek tego typu, które umożliwiają otwarcie rachunku bez fizycznej obecności właściciela oraz obsługę w języku angielskim. Wbrew obiegowym opiniom o bezpieczeństwie kont w bankach offshore np. na Karaibach wiele z nich znajduje się w rękach amerykańskich czy brytyjskich inwestorów często również banków, jak np. Barclay’s, co oznacza, że ich depozyty są bezpieczne, a dodatkowo zapewniają inwestorom wysoki poziom poufności. Wiele z banków zagranicznych nie ma podpisanych umów wynikających z ustaleń OECD, co oznacza, że nie wysyłają raportów o stanie konta i właścicielach do ich rodzimych urzędów skarbowych.

 

Szkocja spółka SLP jest bardzo popularna wśród inwestorów z Europy Wschodniej w szczególności Rosji i Ukrainy oraz Azji i USA. W związku z renomą spółki SLP, bezpieczeństwem rozwiązania i popularnością polscy przedsiębiorcy również coraz częściej kierują swój wzrok właśnie w stronę Szkocji celem redukcji obciążeń podatkowych.

 

Dziś zakładanie firm zarabiających w Internecie, transporcie międzynarodowych, frachcie, zarządzaniu własnością intelektualną, spółek holdingowych i dowolnych, które posiadają klientów poza krajem swojej rezydencji podatkowej czyli Wielkiej Brytanii, odsuwa inwestorów od szablonowych rozwiązań typu spółka z o.o. na terenie RP, lub GmBH na terenie Niemiec, gdyż implikują u nich już na starcie perspektywę wysokich podatków od 19% w Polsce (nie licząc podwójnego opodatkowania właścicieli, wtedy podatek wynosi około 34%), do nawet 40% we Francji, Hiszpanii czy Holandii.

 

Wielka Brytania od lat słynie z rozwiązań finansowych i podatkowych wspomagających biznes i napędzających gospodarkę. Spółki SLP rejestrowane w Szkocji posiadają prestiżowy, brytyjski rodowód nadając firmom wiarygodności, a co najważniejsze zapewniając inwestorom bezpieczeństwo prowadzonego biznesu.

 

Wśród wielu dostępnych metod szeroko pojętej optymalizacji podatkowej warto wziąć ją pod uwagę ze względu na blisko stuletnią historię i urzędy, które traktują je jako powszechną formę formę prowadzenia biznesu.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze