Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Firma w UKOptymalizacja podatkowa
Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii i w Polsce.
Oceń ten post

Od czasu wystąpienia Polski do Unii Europejskiej i otwarciu się jej granic na napływ pracowników, wielu Polaków zaczęło poszukiwania zatrudnienia na wyspach. Z czasem nie tylko osoby prywatne ale i przedsiębiorcy zaczęli interesować się przeprowadzeniem swoich firm za granicę. Nakłoniła ich do tego m.in. prostota, a także stabilność brytyjskiego systemu podatkowo-prawnego, na podstawie którego podatek dochodowy dla spółek (Corporation Tax) posiada 9-cio miesięczny termin płatności liczony od daty zakończenia swojego roku podatkowego. Co w praktyce oznacza, że świeżo upieczony przedsiębiorca na Wyspach zapłaci podatek dochodowy dopiero po 21 miesiącach prowadzenia działalności.

 

Prosty system podatkowy

Warto zaznaczyć, że w samej ilości dostępnych podatków jest znacząca różnica, dla przykładu w Polsce i w Wielkiej Brytanii są to kolejno wartości 18 i 8 (stan na 2015 rok). Przy czym czas jaki polski przedsiębiorca poświęci na sprawy urzędowe w porównaniu z jego brytyjskim kolegą, to odpowiednio 286h oraz 110h wg raportów Banku Światowego i PwC Paying Taxes 2015 i Paying Taxes 2014. Jak widać tracimy 176 godzin więcej niż Anglicy (ok. 4 tygodnie pracy). Może warto zatem założyć firmę w Anglii tylko dla corocznych, miesięcznych wakacji?

 

Zobacz dlaczego polski biznes ucieka do UK?

 

A co z kwotami wolnymi od podatku w Europie i na świecie?

Najwyższa kwota wolna od podatku w UE wynosi ok. 81000 PLN (19500 EUR) i dotyczy Cypru.  Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce z kwotą ok. 58000 PLN (13500 EUR) – warto zauważyć, że przez okres 15 lat kwota ta została powiększana 13 razy z rzędu. W niektórych krajach kwota wolna od podatku nie występuje w ogóle np. w Bułgarii czy na Węgrzech co rekompensują korzystne stawki liniowego podatku dochodowego. Jednak przewagą gospodarki brytyjskiej nad cypryjską i innymi jest przede wszystkim duża rozpoznawalność spółek LTD na świecie, stabilność prawa, jasne przepisy oraz przyjazne nastawienie instytucji państwa do biznesu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w dobie dzisiejszych, tanich połączeń lotniczych nie odczuwa się już odległości między Polską a Wielką Brytanią. Co ważne, to właśnie brytyjski przedsiębiorca może liczyć na bardzo niskie składki ubezpieczeniowe, podatek od osób fizycznych oraz gwarancję przyszłej emerytury, co w Polsce nie jest takie oczywiste. I właśnie dlatego Anglia wybierana jest tak często jako miejsce emigracji biznesowej.

 

Jak na tle innych państw wygląda sytuacja Polski?

Niestety od 2009 aż do 2016 roku w Polsce będzie obowiązywała  jedna z najniższych kwot wolnych od podatku –  3091 PLN . W przeciągu 15 lat została zwiększona 6 razy o zaledwie 795,21 PLN.

W krajach pozaeuropejskich przykładowe kwoty wolne od podatku wynoszą kolejno: w Kolumbii  45172 PLN, w Brazylii  28000 PLN, w RPA  20000 PLN, w Tajlandii  14040 PLN, w Botswanie  12384 PLN czy 11127 PLN w Maroko.  Czy w Polsce podejście do opodatkowania najbiedniejszych kiedyś się zmieni? Odpowiedź pozostawiam każdemu z osobna.

 

Sprawdź dlaczego powinieneś przenieść firmę do raju podatkowego?

 

Czyli o ile więcej pieniędzy zostanie w kieszeni brytyjskiego przedsiębiorcy?

W Anglii stosunek kwoty wolnej od podatku do wysokości składek ubezpieczeniowych jest niezwykle korzystny. Od około 60000 PLN dochodu rocznie przedsiębiorca w UK zapłaci około 3600 PLN w skali roku, a w Polsce nie dość, że aż 14000 ZUS, to jeszcze ponad 7000 zł podatku dochodowego. Różnica opodatkowanie tej samej pracy wynosi aż 17400 PLN rocznie na korzyść angielskiego pracownika.

 

Anglia czy Polska?

Podsumowując plusy i minusy można śmiało stwierdzić, że oszczędności płynące z przeniesienia swojego biznesu do Anglii, mogą sięgać kilkudziesięciu procent wszystkich kosztów fiskalnych. Dopóki polski ustawodawca nie zacznie myśleć w kategorii: bogate społeczeństwo to bogate państwo oraz nie zacznie obniżać podatków to nie zatrzyma polskiego biznesu przed emigracją.

 

W kolejnym artykule przedstawimy sposoby rozliczania dochodu z zagranicy w Polsce.

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze