Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Komu opłaca się przenieść firmę do Wielkiej Brytanii?

Komu opłaca się przenieść firmę do Wielkiej Brytanii?

Firma w UKOptymalizacja podatkowa
Komu opłaca się przenieść firmę do Wielkiej Brytanii?
Oceń ten post

Wyspy Brytyjskie to wciąż ulubiona destynacja polskich przedsiębiorców poszukujących przyjaznego środowiska dla prowadzenia biznesu. Atrakcyjne przepisy podatkowe, niskie składki na ubezpieczenia społeczne, wysoka kwota wolna od podatku, niewielka biurokracja i przyjazne nastawienie urzędów sprawiają, że coraz więcej polskich firm przeniosło się do Wielkiej Brytanii wciąż działając legalnie w Polsce. Poniżej przedstawiamy, jakie kategorie firm lub rodzaje działalności mogą zyskać na przeprowadzce najwięcej.

 

Anglia rajem dla każdego przedsiębiorcy, dlaczego?

Najbardziej kuszącym czynnikiem skłaniającym do zarejestrowania firmy w UK są niższe, a zarazem łatwiejsze do rozliczenia podatki i opłaty na poczet ubezpieczeń społecznych. Przykładowo, stawka podatku VAT w Wielkiej Brytanii wynosi maksymalnie 20%, w Polsce natomiast 23%. Różnicą jest także ich ilość – polski przedsiębiorca może płacić aż 18 różnych podatków, a brytyjski tylko 8, co oczywiście przekłada się na czas, który należy poświęcić rozliczeniom, zamiast pracy. Jednak najsilniej na wyobraźnię oddziałuje zestawienie składek ZUS-owskich. W naszym kraju wyniosą one ok. 9600 zł rocznie, podczas gdy w UK, będzie to zaledwie od 689 do 1250 złotych!

 

Polacy masowo przenoszą firmy w Anglii. Sprawdź czy Ty też możesz.

 

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, przeprowadzka do Wielkiej Brytanii będzie odpowiednia dla małych i średnich przedsiębiorstw, dla których zaoszczędzone dzięki niższym stawkom podatkowym oraz składkom ZUS pieniądze umożliwią dalszy rozwój, czy wręcz zapobiegną ryzyku upadłości. Warta ponownego podkreślenia jest także oszczędność czasu, który zamiast na skomplikowane rozliczenia można poświęcić na pracę.

Kolejnym argumentem przemawiającym za Wielką Brytanią jest kwota wolna od podatku. W roku 2017 wynosi ona 11 500 funtów! Oznacza to, że aby zapłacić w Anglii podatek dochodowy, trzeba będzie te kwotę (ok. 60 000 zł) przekroczyć! Polska na tym tle wypada nieco blado ze swoją stawką – 3091 zł w skali roku. Oznacza to, że wystarczy zarobić już 258 złotych miesięcznie, by zostać objętym obowiązkiem podatkowym. Fakt, że minimum egzystencji w naszym kraju jest szacowane w kwocie ok. 544 zł na miesiąc, nie wymaga komentarza.

W świetle przytoczonych faktów, o przeniesieniu firmy na Wyspy Brytyjskie mogą myśleć osoby prowadzące firmę, której charakter sprawia, że kwota wolna od podatku w UK nie zostanie przekroczona. Taki przedsiębiorca, zarabiając w polskich warunkach około 5000 zł miesięcznie, uniknie konieczności zapłaty podatku dochodowego.

 

Dla kogo spółka w Anglii?

Po omówieniu aspektów finansowych, czas na kwestie związane z charakterem prowadzonej działalności gospodarczej.

Wielka Brytania stanowi doskonałą lokalizację dla firm, których usługi nie wymagają fizycznej obecności w miejscu zarejestrowania. Będą to zatem niewątpliwie przedsiębiorstwa funkcjonujące dzięki możliwościom, jakie stwarza Internet (ewentualnie inne narzędzia masowej komunikacji). Zakres ich działalności może obejmować między innymi:

 • handel internetowy
 • usługi o charakterze doradczym i konsultingowym
 • pośrednictwo w sprzedaży
 • tworzenie i zarządzanie serwisami internetowymi
 • marketing, reklama w tym internetowa
 • usługi specjalistyczne (np. tłumacze)
 • transport krajowy i międzynarodowy

 

Przykładowy zysk polskiego przedsiębiorcy zakładającego firmę w Anglii

Załóżmy, że pracujący w Warszawie freelancer Pan Jan, zarabiający ok. 5000 zł miesięcznie, rejestruje swoją działalność w UK, aby móc cieszyć się korzyściami płynącymi z obowiązującej tam wysokiej kwoty wolnej od podatku i niskich stawek ZUS, ale fizycznie funkcjonuje nadal tylko w Polsce. W takim przypadku Pan Jan zarabia na następujących polach:

 • Kwota wolna od podatku w UK to ok. 60 000 zł, a w Polsce 3091 zł. Zysk podatkowy w skali roku wyniesie więc blisko 11 000 zł
 • Składki ubezpieczeniowe w skali roku w w UK ok. 3600 zł, w a Polsce ok. 13000 zł. Zysk na ubezpieczeniu wyniesie więc blisko 9 500 zł
 • Mniej restrykcyjne przepisy dot. kosztów działalności firmy pozwala zwiększyć koszty obniżające podstawę opodatkowania
 • Rozliczenie podatku dochodowego raz do roku co ogranicza czas poświęcony na sprawy księgowe

Jak widać zysk na samych podatkach wynosi około 20 000 zł każdego roku, co daje kwotę 800 000 zł przez 40 lat zawodowej aktywności. A kwota wolna od podatku w Anglii stale rośnie! Jest to klasyczny przykład dlaczego warto przenieść działalności do Wielkiej Brytanii.

 

Załóż firmę w UK bez wychodzenia z biura. Sprawdź ofertę. 

 

A co jeśli zarabiam więcej niż 60 000 zł rocznie?

Co ciekawe, przeprowadzkę na Wyspy Brytyjskie powinny dobrze przemyśleć osoby zarabiające… dużo. Powodem są obowiązujące tam trzy stawki podatkowe, wedle których podmiot osiągający dochód powyżej 150 000 GBP rocznie, będzie musiał zapłacić podatek w wysokości aż 45%. Jest i sposób na to. Jednym z rozwiązań jest połączenie spółki LTD wraz ze spółą offshore pozwalające zgodnie z przepisami obniżyć podstawę opodatkowania nawet do 5% w skali roku.

 

Co na to polski fiskus?

Częstym pytaniem, które pojawia się w głowie przedsiębiorców jest: co na to polski urząd skarbowy i ZUS? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Zysk dyrektora spółki opodatkowany jest tylko i wyłącznie w Anglii na mocy Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Wielką Brytanią a Polską, ZUS może być płacony tylko w jednym kraju Unii Europejskiej na mocy Zasady koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w UE, a kwestie księgowe podlegają pod brytyjski HMRC ze względu na brytyjską rezydencję podatkową spółki.

 

Firma w Anglii, a Brexit – komentarz eksperta

Ostatnie wydarzenia w Wielkiej Brytanii pokazały, że Zjednoczone Królestwo będzie prowadzić jeszcze bardziej liberalny i probiznesowy kurs. Uniezależnienie od biurokratycznej Unii Europejskiej i skostniałych przepisów pozwala na prowadzenie polityki gospodarczej przyciągającej biznes jeszcze mocniej, czego dowodem jest wciąż rosnąca liczna nowo zakładanych tam firm. Każdemu przedsiębiorcy, który ceni sobie wolność i niezależność rząd Theresy May zafundował kolejny prezent. – Agnieszka Moryc Managing Director w firmie Admiral Tax

 

Firma w Anglii w 24 godziny. Czytaj więcej.

 

Podsumowanie

Wielka Brytania nie bez przyczyny przyciągnęła w samym 2016 roku ponad 700 000 nowych firm. Liberalne przepisy podatkowe, niskie stawki podatkowe i ubezpieczeniowe przyciągają przedsiębiorczych jak magnes oferując im idealne środowisko do rozwoju i zarabiania pieniędzy.

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze