Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kiedy rejestrować firmę LTD do VAT?

Kiedy rejestrować firmę LTD do VAT?

Firma w UK
Kiedy rejestrować firmę LTD do VAT?
Oceń ten post

W Wielkiej Brytanii obowiązek rejestracji firmy jako płatnika VAT występuje, gdy w ciągu jednego roku rozliczeniowego, przedsiębiorstwo wygeneruje dochód w wysokości 81 tys. funtów, albo kiedy przewiduje się, że stanie się to w ciągu kolejnych 30 dni. Jeśli planujesz, że Twoja firma będzie posiadać tak wysokie obroty w stosunkowo niedługim czasie, najlepiej zarejestrować ją jako płatnika VAT od razu. Przy obrotach poniżej pułapu, podatnik sam decyduje, czy chce być zarejestrowany jako VAT-owiec. Takie rozwiązanie posiada zarówno plusy, jak i minusy.

 

Zalety

Spółka zarejestrowana jako płatnik VAT na starcie zwiększa swoją wiarygodność, szczególnie w kontaktach z dużymi firmami lub przedstawicielami sektora publicznego. Oczywiście taka zaleta nie będzie miała znaczenia dla małych przedsiębiorców, oferujących tylko drobne usługi lokalne, jednak należy zwrócić uwagę, że potencjalni klienci również mogą patrzeć z większym zaufaniem na przedsiębiorcę, który jest płatnikiem VAT.

 

Gotowe spółki z VAT-EU. Sprawdź

 

Kolejną korzyścią jest możliwość odzyskiwania zapłaconego VAT-u. Zakupując różnego rodzaju materiały niezbędne do prowadzenia działalności lub korzystając z pewnych usług na poczet firmy, można zakupy te zgłosić w rozliczeniu kwartalnym i wystąpić o zwrot zapłaconego z tego tytułu podatku VAT.

 

Minusy

VAT nie tylko można odliczać, ale przede wszystkim trzeba go naliczać. Wszystkie usługi i towary oferowane przez firmę, muszą zostać powiększone o podatek VAT zgodnie z obowiązującymi stawkami. Oznacza to, że VAT-owiec jest producentem droższym niż przedsiębiorca oferujący towary bez VAT-u. Zwykle cena zwiększa się o około 20%, więc w przypadku droższych produktów, różnica może być znaczna. To niesie ryzyko utraty klientów na rzecz tańszych konkurentów, jednak w przypadku większych kontrahentów, zwykle firm, które są płatnikami VAT, nie ma to znaczenia, ponieważ one ten podatek i tak sobie odliczą.

Wadą bycia płatnikiem VAT jest również bardziej skomplikowana księgowość i obowiązek składania deklaracji co 3 miesiące, a co się z tym wiąże, rosną koszty prowadzenia księgowości.

 

Polecane: Dlaczego Polacy na Wyspach nie płacą podatków? 

 

Podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kiedy rejestrować spółkę jako płatnika VAT (chyba że osiągnęła ona pułap). Przede wszystkim należy dokonać analizy zarówno skali swojego przedsiębiorstwa, jak i produktów, jakie oferuje. Ważne jest przy tym także, co i jak często kupujesz na rzecz swojej działalności i kim są Twoi klienci. Drobne firmy, które sprzedają tanie produkty skierowane do klientów indywidualnych, mogą być zawiedzeni tym rozwiązaniem, chyba że same dokonują często firmowych zakupów i generują wysokie obroty w ciągu roku rozliczeniowego.

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze