Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jak zarejestrować firmę w Wielkiej Brytanii?

Jak zarejestrować firmę w Wielkiej Brytanii?

Firma w UK
Jak zarejestrować firmę w Wielkiej Brytanii?
5 (100%) 2 oceniających

Zakładając własną działalność w Zjednoczonym Królestwie, należy przede wszystkim zastanowić się, jaka forma przedsiębiorstwa będzie dla nas odpowiednia. Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie nowej firmy, czyli cała papierowa robota i urzędowa bieganina, które tak „lubimy”… Na szczęście w Wielkiej Brytanii założenie przedsiębiorstwa okazuje się znacznie prostsze niż w Polsce. Jednak sposób przeprowadzenia rejestracji zależy od typu działalności, jaką mamy zamiar prowadzić.

Najprościej jest w przypadku samozatrudnienia. Self-employed nie musi ponosić żadnych kosztów związanych z rejestracją działalności. Cała procedura polega na wpisie do rejestru brytyjskiego Urzędu Skarbowego HM Revenue and Customs, co można zrobić bez ruszania się z domu, telefonicznie, listownie lub za pośrednictwem Internetu. Na rejestrację firmy self-employed ma 3 miesiące od jej założenia, a więc od momentu przeprowadzenia pierwszej transakcji. Przed rejestracją należy zdobyć numer ubezpieczenia społecznego National Insurance Number.

Równie prosto jest zacząć prowadzić własny biznes w ramach prostej spółki partnerskiej. Partnership nie ma osobowości prawnej i nie podlega rejestracji w Companies House. Wymogiem jest jedynie, aby współwłaściciele zarejestrowali się jako samozatrudnieni. Do prowadzenia tego typu spółki jest również wskazane spisanie umowy między wspólnikami.

Rejestracja nieco się komplikuje w przypadku spółki partnerskiej z ograniczoną odpowiedzialnością. Limited Liability Partnership wymaga już bowiem rejestracji w Companies House (formularz rejestracyjny jest dostępny na stronie internetowej urzędu). Koszt procedury wynosi około 20 funtów, a cały proces trwa zazwyczaj 5 dni. Dla niecierpliwych istnieje możliwość realizacji rejestracji w trakcie jednego dnia, co kosztuje około 50 funtów.

Najbardziej popularna na Wyspach spółka Limited Company również polega na wpisie do rejestru Companies House. Jest to brytyjski odpowiednik Krajowego Rejestru Sądowego w Polsce, którego główna siedziba mieści się w Cardiff. Spółki prawa handlowego otwierane w Szkocji, mają obowiązek rejestracji działalności w oddziale Companies House w Edynburgu.  Wymagania, jakie musi spełnić rejestrowana firma LTD są następujące:

 • posiadanie minimum jednego Dyrektora;
 • posiadanie minimum jednego udziałowca;
 • brytyjski adres rejestracyjny;
 • nazwa firmy musi kończyć się słowem „Limited” lub skrótem „LTD”;
 • jeśli w firmie wyróżniona jest funkcja Sekretarza, nie może nią być ta sama osoba, która jest Dyrektorem;
 • standardowy kapitał zakładowy (deklarowany) wynosi 1000 funtów.

W dokumenty, które należy przedłożyć Companies House, wliczone są:

 • Memorandum of Association;
 • Articles of Association;
 • Formularz Form 10;
 • Formularz Form 12.

Zarejestrowanie spółki trwa około 5 dni. Wówczas firma otrzymuje Certificate of Incorporation. Opłaty są podobne, jak w przypadku LLP.

Jeżeli planujemy założenie spółki akcyjnej i wprowadzić firmę na giełdę, wymagań jest nieco więcej. Początkowy kapitał Public Limited Company wynosi minimum 50 tysięcy funtów, z czego 25% powinno znajdować się na firmowym koncie. Ponadto firma musi posiadać przynajmniej dwóch Dyrektorów, wykwalifikowanego Sekretarza, minimum dwóch udziałowców, brytyjski adres oraz nazwę zakończoną „Public Limited Company” lub „PLC”. Tego typu przedsiębiorstwo jest osobą prawną, a jego rejestracji dokonuje się składając formularz IN01 online, lub przesyłając go pocztą do Companies House. Rejestracja za pośrednictwem Internetu trwa około 48 godzin i kosztuje 15 funtów. W przypadku korzystania z usług poczty, rejestracja jest nie tylko dłuższa (8-10 dni), ale również droższa- kosztuje 40 funtów.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze