Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jak legalnie nie płacić ZUS?

Jak legalnie nie płacić ZUS?

Firma w UK
Jak legalnie nie płacić ZUS?
Oceń ten post

Przynależność do Unii Europejskiej daje nam spore możliwości, jeśli chodzi o optymalizację swoich wydatków na ubezpieczenie społeczne. Każda osoba, która jest zatrudniona o pracę w państwie należącym do UE, opłaca składki ubezpieczeniowe w tym kraju, a co za tym idzie, nie musi uiszczać ich w Polsce.

Załóż spółkę LTD

Jednym ze sposobów na ominięcie opłacania składek ZUS jest założenie spółki LTD w Wielkiej Brytanii i zostanie jej dyrektorem. Taki zabieg daje możliwość prowadzenia działalności w Polsce bez konieczności uiszczania polskiego ZUS-u. Dyrektor brytyjskiej spółki LTD podlega pod angielskie ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a przy tym wciąż może korzystać z rodzimej opieki medycznej (niezbędne do tego jest przedstawienie w odpowiednim oddziale NFZ druku A1). Dodatkową korzyścią jest możliwość pobierania brytyjskiej emerytury, która jest o wiele wyższa niż polska.

Znajdź pomoc u specjalistów

W ciągu ostatnich kilku lat na polskim rynku rozwinęło się mnóstwo firm specjalizujących się w optymalizacji kosztów, między innymi składek ZUS. Najczęściej działają one przy użyciu przedsiębiorstw zarejestrowanej na Słowacji, Litwie lub w Wielkiej Brytanii. Zapewniają one kompleksową obsługę, za którą oczywiście trzeba zapłacić, ale zazwyczaj znacznie mniej, niż kosztowałoby opłacanie wysokich składek ZUS.

Korzyści wynikające z optymalizacji

Przede wszystkich składki ZUS zamieniane są na abonament, który można wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Abonament taki jest znacznie niższy niż przeciętna składka ZUS. Dodatkowo można korzystać z opieki medycznej nie tylko w Polsce, ale także w kraju, w którym zarejestrowałeś swoją firmę. Ubezpieczony na terenie np. Wielkiej Brytanii ma prawo do chorobowego i renty unijnej, a także może uzyskać znacznie wyższe świadczenia emerytalne.

Na co należy zwrócić uwagę

Jeśli Twoim sposobem na optymalizację składek ZUS, jest podjęcie pracy w innym kraju UE, sprawdź, czy nie koliduje ona z Twoją działalnością prowadzoną w RP. Wszystkie Twoje interesy prowadzone poza granicami Polski powinny być całkowicie legalne i udokumentowane. Upewnij się, że firma, z której pomocy korzystasz przy optymalizacji, jest rzetelna, uczciwa i posiada dobre opinie klientów. Najlepiej również, gdyby dbała ona o pełną dokumentację swoich usługobiorców.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze