Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Gdzie jest Twoja rezydencja podatkowa?

Gdzie jest Twoja rezydencja podatkowa?

Firma w UK
Gdzie jest Twoja rezydencja podatkowa?
Oceń ten post

Czy bycie rezydentem danego kraju oznacza, że jest się jego rezydentem podatkowym? Okazuje się, że nie zawsze. Rezydencja podatkowa jest międzynarodowym terminem, który określa w jakim zakresie i czy w ogóle podlegasz opodatkowaniu w danym państwie. Dla większości podatników oczywistym będzie, że miejscem płacenia podatków jest miejsce, w którym żyją, ale bywa, że jest to zupełnie inne państwo.

Rezydencja podatkowa a działalność gospodarcza za granicą

Ustalenie rezydencji podatkowej jest szczególnie ważne dla osób, które pracują lub posiadają działalność poza granicami kraju, w którym mieszkają. Jak łatwo sobie wyobrazić, dla każdego państwa pożądane jest, by mieć jak najwięcej rezydentów podatkowych. I z tego właśnie powodu, określenie rezydencji regulowane jest zewnętrznymi, międzynarodowymi zasadami. Szczególnie ważną rolę odgrywają wśród tych zasad umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które mają chronić przed nałożeniem podatku na daną osobę przez Urzędy Skarbowe dwóch różnych krajów.

Gdzie jest Twoja rezydencja podatkowa? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, może zechcesz zagłębić się w temat nieco bardziej. Po pierwsze, na ustalenie domicylu podatkowego ma wpływ tzw. ośrodek interesów życiowych, inaczej mówiąc miejsce, w którym masz najwięcej kontaktów personalnych, w którym jesteś aktywny społecznie, ale także obszar, z którego pochodzi największa ilość Twoich dochodów. Jak więc pewnie zauważyłeś, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, gdzie ta rezydencja się znajduje, a w niektórych przypadkach jej ustalenie bywa dość kłopotliwe.

Co w przypadku podwójnej rezydencji podtkowej?

Nie jest powiedziane, że nie możesz posiadać dwóch rezydencji podatkowych. Wtedy właśnie do akcji wchodzą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że ustalenie danej rezydencji może mieć zasadnicze znaczenie podczas rozliczenia rocznego. I nie chodzi tu tylko o kraj, który zarobi na Twoich podatkach, ale przede wszystkim o wysokość zobowiązań fiskalnych, jakie będziesz musiał opłacić.

Temat rezydencji podatkowej jest szczególnie ważny dla tych, którzy interesują się optymalizacją podatkową. Sprawne wykorzystanie przepisów prawa może pozwolić Ci rozliczać się w państwie o znacznie korzystniejszym modelu fiskalnym.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze