Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Firma w Anglii, oddział w Polsce

Firma w Anglii, oddział w Polsce

Firma w UK
Firma w Anglii, oddział w Polsce
Oceń ten post

Po co utrudniać sobie życie i zakładać firmę w Anglii z oddziałem w Polsce, zamiast zadowolić się zwykłą działalnością w naszym kraju? Choć rozwiązanie takie może wydawać się na pierwszy rzut oka niepotrzebną komplikacją, przynosi ono wymierne korzyści finansowe. Utrzymanie firmy w Wielkiej Brytanii jest o wiele tańsze niż w RP, a odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej, prowadzenie działalności w Polsce przez wyspiarskie przedsiębiorstwo, również nie jest problemem.

 

Dlaczego warto?

Spółka LTD, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą działalności rozpoznawalną na całym świecie. Wielka Brytania stanowi lokalizację budzącą zaufanie i dobrze wpływającą na wizerunek firmy. Przynosi też duże korzyści finansowe i nie zagraża interesom prowadzonym w Polsce. Korzystając z usług biura pośredniczącego, otwarcie i prowadzenie biura na Wyspach, nie wymaga wielkiego zaangażowania. Warto wspomnieć, że firma-matka w Anglii nie posiada zobowiązań w stosunku do oddziałów, a akcjonariusze mogą zachować anonimowość w rejestrach publicznych.

 

Zainteresowany firmą w Anglii? Zobacz promocyjną ofertę.

 

Finanse

Przede wszystkim można liczyć na znacznie mniejsze podatki, korzystając na przykład z dywidend, które w Wielkiej Brytanii nie są opodatkowane. Kwota wolna od podatku na Wyspach wynosi około 40 tysięcy złotych. Płatnikiem VAT zostaje się w Zjednoczonym Królestwie dopiero osiągając wysoki pułap 79 tys. funtów (chyba że wcześniej wyrazi się wolę rejestracji jako płatnika VAT). Dodatkowo spółki z o. o. na Wyspach nie muszą płacić ZUS-u (opłacają tylko składki pracowników), co oznacza, że zatrudniając dyrektora na część etatu, można sporo zaoszczędzić. Dyrektor zatrudniony przez brytyjską firmę i posiadający NIN (National Insurance Number) nabywa prawo do brytyjskiej emerytury, znacznie przewyższającej tę, którą można uzyskać w Polsce.

 

Obowiązki w Polsce

Rejestracja spółki LTD (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) w Wielkiej Brytanii z oddziałem w Polsce daje możliwość prowadzenia prowadzenia na terenie naszego kraju firmy na zasadach podobnych do zwykłych polskich działalności, jednak o wiele taniej. Obowiązkiem polskiego oddziału jest używanie do oznaczania oddziału nazwy firmy angielskiej, przetłumaczonej na język polski. Dodatkowo należy w nazwie dodać frazę „oddział w Polsce”. Taka filia musi ustanowić osobę odpowiedzialną za prowadzenie działalności na terenie RP, która może być realizowana tylko w formie i zakresie odpowiadającym nadrzędnej firmie na Wyspach.

 

Polacy masowo zakładają firmy w Szkocji. Sprawdź dlaczego.

 

Strona prawna

Forma oddziału spółki zagranicznej jest regulowana przez Konwencję Haską z 1961 roku. Należy pamiętać, że oddział nie jest samodzielną spółką i nie posiada osobowości prawnej, co oznacza, że spółka w Anglii nie odpowiada za oddział w Polsce. Z drugiej strony filia może ubiegać się o status płatnika VAT i zatrudniać pracowników. Oddział odprowadza podatek dochodowy od zysków uzyskanych na obszarze, na którym realizuje działalność.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze