Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Europejskie raje podatkowe – Wyspa Man, Jersey, Guernsey

Europejskie raje podatkowe - Wyspa Man, Jersey, Guernsey

Europejskie raje podatkowe – Wyspa Man, Jersey, Guernsey
Oceń ten post
Wyspa Man

Położona na Morzu Irlandzkim Wyspa Man to terytorium będące dependencją Wielkiej Brytanii (formalnie nie jest od niej zależna, ale w rzeczywistości jej podlega). Oficjalnie nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa. Nie jest także członkiem Unii Europejskiej, ale przynależy do obszaru celnego Wspólnot Europejskich.

Chociaż podstawą gospodarki Wyspy Man jest turystyka i rolnictwo, tamtejszy system prawny i podatkowy czyni z niej atrakcyjną lokalizację dla międzynarodowego biznesu.

Dla wszystkich przedsiębiorców planujących założyć firmę na Wyspie Man bardzo ważny był rok 2006, kiedy to miały miejsce dwa wydarzenia:

 • zniesienie podatku dochodowego od osób prawnych – wyjątkiem są jedynie firmy świadczące usługi o charakterze finansowym (zwłaszcza bankowe) – one obłożone są podatkiem w wysokości 10%.
 • początek obowiązywania od 1 listopada nowelizacji prawa o spółkach (Companies Act), wprowadzającej narzędzie prawne o nazwie Manx Corporate Vehicle.

 

Załóż firmę w raju podatkowym bez wychodzenia z biura.

 

Manx Corporate Vehicle zakłada między innymi uproszczenie procedur zakładania firm oraz ograniczenia formalności dotyczących składania niezbędnych dla rejestracji przedsiębiorstw dokumentów. Ponadto, MCV likwiduje rozróżnienie spółek na prywatne i publiczne, upraszcza ponowną rejestrację firmy i procedurę fuzji. Prostsze jest także prowadzenie dokumentacji finansowej spółek. Na mocy przepisów Manx Corporate Vehicle, będzie mógł nią zarządzać jeden dyrektor, niezależnie od tego, czy będzie osobą fizyczną czy prawną (choć w przypadku tej ostatniej, konieczna będzie odpowiednia licencja).

Jurysdykcja Wyspy Man sprzyja działalności gospodarczej związanej z hazardem, w tym internetowym (usługi telekomunikacyjne są tam świadczone na najwyższym poziomie) oraz zakładami sportowymi.

Do dodatkowych korzyści przemawiających za założeniem firmy w tym europejskim raju podatkowym zaliczyć można system prawny wywodzący się z anglosaskiego, stabilność polityczną oraz gospodarczą, profesjonalną, godną zaufania bankowość, a także brak konfliktów ekonomicznych z OECD. Nie traktuje ona bowiem Wyspy Man jako kraju stosującego szkodliwą konkurencję podatkową.

 

Wyspa Jersey

Jersey to kolejna wyspiarska dependencja Wielkiej Brytanii (która podobnie jak Man nie jest członkiem Unii Europejskiej) przyciągająca zagranicznych inwestorów atrakcyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w prawie podatkowym.

Jak każdy „raj”, oferuje ona znaczące korzyści wynikające z niskich stawek. Firmy prowadzące działalność przy wykorzystaniu siedziby na Jersey (czyli jej rezydenci), nie zapłacą podatku dochodowego. Podobnym przywilejem cieszą się przedsiębiorstwa nie będące co prawda rezydentami Wyspy, ale posiadające na jej terenie tzw. zakład.

Dalsze udogodnienia przewidziane przez prawodawstwo Jersey zależą od kategorii działającego tam przedsiębiorstwa.

Jedną z nich jest tzw. Exempt Company, czyli firma zwolniona z opodatkowania. Nie zapłaci ona podatku od dywidend ani od odsetek, ale uwaga! Jeżeli będzie prowadzić działalność na terenie Wyspy Jersey, zostanie objęta stawką podatku dochodowego w wysokości aż 30%. Dodatkowo, tego rodzaju przedsiębiorstwa obciążone są coroczną opłatą w wysokości 600 GBP.

Następna kategoria to trusty. W sytuacji, w której ich beneficjentami nie są rezydenci Jersey, nie zapłacą one podatku dochodowego od zysków osiągniętych poza granicami Wyspy oraz od odsetek bankowych uzyskanych na jej terenie.

 

Zobacz jaki raj podatkowy będzie dla Ciebie najlepszy?

 

Ciekawe rozwiązanie prawne dotyczy firm należących do rodzaju Captive Insurance Companies – mogą być one bowiem zwolnione z opodatkowania, ale tylko wtedy, kiedy ich działalność przyniesie ekonomiczne korzyści dla Jersey.

Niestety, niektóre podmioty prowadzące działalność na Wyspie są zobowiązane do płacenia podatków. Muszą to robić firmy zajmujące się usługami finansowymi – stawka to 10% oraz przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, gdzie wynosi ona 20%. Druga z nich dotyczy także dochodów z wynajmu i zysków z nieruchomości deweloperskich.

Założenie działalności na Jersey (do najpopularniejszych zalicza się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), jest bardzo proste. Zajmuje ono zaledwie jeden dzień, a koszt to jedynie 200 funtów Jersey (jest to lokalna waluta, o wartości równej funtowi brytyjskiemu).

Dodatkowo, wymagane jest zarejestrowanie nazwy firmy w Komisji Usług Finansowych. Należy wówczas uiścić opłatę w wysokości 30 funtów.

 

Wyspa Guernsey

Wyspa Guernsey to jeszcze jedna brytyjska dependencja, położona na Kanale La Manche. Jest ona częścią archipelagu Wysp Normandzkich, w skład których wchodzą jeszcze opisana powyżej Jersey, Alderney, Sark, Herm, Jethou, Lihou, i Brecqhou. Żadna z nich nie należy do Unii Europejskiej.

Jak każdy szanujący się raj podatkowy, Guernsey zapewnia działającym na jej terenie podmiotom odpowiednie korzyści. Na Wyspie nie obowiązuje podatek od zysków kapitałowych, spadków, ani VAT. Stawki CIT natomiast, dzielą się na trzy kategorie:

 • firmy działające na terenie dependencji nie zapłacą go w ogóle (stawka 0%).
 • 10% stawka dotyczy przedsiębiorstw oferujących konkretne usługi finansowe (ubezpieczenia, powiernictwo, niektóre operacje bankowe).
 • Dochody z wynajmu oraz budowy nieruchomości na Wyspie, a także działalność nadzorowana przez lokalny Urząd Regulacyjny wymagają zapłaty podatku w wysokości 20%.

Co więcej, tamtejsze prawo nie przewiduje podatku od dywidend wypłacanych podmiotowi nie będącemu rezydentem Guernsey, od należności licencyjnych, a odsetki wypłacane przez firmę – rezydenta nie są objęte podatkiem u źródła.

Do najważniejszych struktur biznesowych rejestrowanych na Wyspie należą spółki IBC (International Business Corporation) oraz LLP (Limited Liability Partnership, czyli odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

Pierwsza z nich musi posiadać minimum jednego dyrektora oraz jednego udziałowca, ale ich narodowość, ani to, czy są osobami prawnymi czy fizycznymi nie ma znaczenia. Ich poufność gwarantuje możliwość ustanowienia dyrektora i udziałowca powierniczego. Nie istnieją górne ani dolne limity dla kapitału zakładowego. Podobnie nieistotna jest waluta, w jakiej zostanie on wpłacony.

 

Podatek 1%? Zobacz jak optymalizują Anglicy. Działa również w przypadku polskich firm!

 

Udziałowcy spółek IBC są zobowiązani do odbywania corocznych walnych zgromadzeń, ale nie muszą one mieć miejsca na Guernsey (nie istnieje nawet wymóg organizowania ich w jednym miejscu – mogą zostać przeprowadzone przy użyciu środków telekomunikacyjnych).

Firma w rodzaju LLP formowana jest tu na mocy ustawy Limited Liability Partnership Law z 2013 roku. W jej skład powinno wchodzić co najmniej dwóch członków, natomiast górnej liczby prawo nie stanowi. Wymagane jest, aby struktura przedsiębiorstwa posiadała pełnomocnika przebywającego na Guernsey (Resident Agent). Nazwy (imiona i nazwiska) partnerów muszą widnieć w rejestrze spółek, ale nie są upubliczniane. Poza tym, należy sporządzać coroczne zeznania finansowe (ale ich treść nie jest ogólnie udostępniana).

Spółka LLP gwarantuje członkom znaczące ograniczenie odpowiedzialności za straty wynikłe z działań innych członków (a także osób podległych im służbowo) – nie może ona jednak być wyższa niż kapitał wniesiony przez konkretnego członka.

Władze Wyspy Guernsey dokładają szczególnych starań, aby uniemożliwić funkcjonującym na ich terytorium firmom nielegalną działalność wykorzystującą lokalne rozwiązania prawne, co samo w sobie stanowi gwarancję rzetelności i wiarygodności zarejestrowanych tam przedsiębiorstw.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze