Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Emerytura w Anglii

Emerytura w Anglii

Firma w UK
Emerytura w Anglii
Oceń ten post

Każda osoba, która przepracowała legalnie w Wielkiej Brytanii przynajmniej jeden cały rok, może czas ten wliczyć do swojej emerytury. Obecnie emeryturę na Wyspach można otrzymać już po 10 latach pracy w tym państwie, co upoważnia do otrzymywanie minimalnej stawki.

Każdy przepracowany rok w Wielkiej Brytanii będzie liczył się do emerytury, bez względu na to, czy pozostaniemy na Wyspach, czy wrócimy do Polski. Za lata przepracowane w Anglii otrzymamy oczywiście brytyjską stawkę.

Emerytura państwowa

Podstawowym świadczeniem w Wielkiej Brytanii jest emerytura państwowa (Basic State Pension), choć Brytyjczycy traktują ją raczej jako punkt wyjścia, niż jako jedyne źródło gotówki. Aby otrzymywać taką emeryturę, wystarczy:

 • legalnie pracować na Wyspach,
 • posiadać odpowiednią dokumentacje potwierdzającą staż pracy oraz otrzymywane wypłaty,
 • opłacać składki na ubezpieczenie społeczne,
 • uzyskać minimalny wymagany czas pracy na terenie całej Unii Europejskiej (11 lat dla mężczyzn oraz 9 lat i 9 miesięcy dla kobiet),
 • osiągnąć minimalny wiek emerytay (65 lat dla kobiet i mężczyzn).
 • Wysokość państwowej emerytury zależy od liczby przepracowanych lat oraz zarobków w trakcie całego stażu pracy.

Oprócz emerytury, osoba, która przepracowała odpowiednią ilość lat na Wyspach może być również uprawniona do uzyskania pomocy społecznej, na przykład pieniędzy na opłacenie mediów, zniżek autobusowych, dodatków emerytalnych z tytułu osiągniętego wieku.

Dodatkowa Emerytura Państwowa

Osoby, które ukończyły 22 rok życia i zarabiają co najmniej 5564 funtów rocznie, mogą liczyć na dodatkową emeryturę państwową (Additional State Pension). Kolejnym wymogiem jest pobieranie z tytułu opieki nad dziećmi Child Benefit przez okres minimum 12 lat lub pobieranie Carer’s Credit z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną czy chorą przez co najmniej 20 godzin w tygodniu. Na ten typ świadczenia mogą liczyć także osoby niepełnosprawne i chore.

Emerytura Zakładowa i Emerytura Prywatna

W przypadku emerytury zakładowej (Company Pension) składki są odprowadzane przez zakład pracy do firmy ubezpieczeniowej, albo do programów państwowych takich jak National Saving Trust. Emerytura prywatna (Personal Pension) to wszystkie pieniądze, które gromadzimy na własną rękę, korzystając z usług prywatnych ubezpieczycieli.

Przeniesienie emerytury

Choć brytyjską emeryturę można pobierać zarówno w Anglii jak i w Polsce, nie ma możliwości przeniesienia państwowej brytyjskiej emerytury do Polski, ani też polskiej emerytury na Wyspy. Przeniesienie emerytury jest możliwe w przypadku Personal Pension, ale wiąże się to z zapłatą 55-procentowego podatku od przenoszonej kwoty, a więc zazwyczaj taki zabieg nie jest opłacalny.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze