Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka Ltd w Anglii vs. Self – employed. Co wybrać?

Spółka Ltd w Anglii vs. Self – employed. Co wybrać?

Firma w UK
Spółka Ltd w Anglii vs. Self – employed. Co wybrać?
5 (100%) 1 oceniający

Zarejestrowanie firmy w Wielkiej Brytanii to bardzo częsta praktyka wśród polskich przedsiębiorców, którzy mają dosyć naszego restrykcyjnego, skomplikowanego i niestabilnego prawa. Ale samo założenie działalności gospodarczej w UK to jeszcze nie wszystko. Najpierw należy wybrać odpowiednią formę działalności.

Od przybytku głowa nie boli

Prawo brytyjskie umożliwia powołanie do życia wielu różnych rodzajów działalności:  samozatrudnienie, czyli Self – Employed, prywatna spółka z ograniczona odpowiedzialnością, czyli spółka LTD, LLP – (Limited Liability Partnership) – spółka partnerska z ograniczona odpowiedzialnością, PLC (Public Limited Company) – Spółka Publiczna z ograniczoną odpowiedzialnością, Unlimited Company, .Partnership – spółka zwykła partnerska, Property Management Company – spółka zarządzająca nieruchomościami, Company limited by guarantee – spółka z ograniczoną poręczeniem odpowiedzialnością, czy też Franchise – franczyza.

Jednak najpopularniejsze, najczęściej zakładane firmy przyjmują postać dwóch pierwszych: działalność Self – Employed oraz spółka LTD.

Pozostaje pytanie: którą z nich bardziej opłaca się założyć?

LTD rządzi!

ZAŁÓŻ SPÓŁKĘ LTD W 24H!

Samozatrudnienie jest najłatwiejszą do założenia formą działalności gospodarczej, przeznaczoną dla początkujących przedsiębiorców świadczących proste usługi nie wymagające inwestowania dużych środków. Jednak zdecydowanie korzystniej jest założyć spółkę typu Limited (Ltd). A dlaczego?

Niższe składki

Zakładając spółkę ltd można całkiem sporo zaoszczędzić na składkach na ubezpieczenia społeczne oraz podatku. Jest to możliwe, dzięki wyjątkowo korzystnemu z punktu widzenia przedsiębiorcy przepisowi prawa brytyjskiego. Mówi on, że dyrektorzy i udziałowcy spółki ltd mogą wypłacać sobie wynagrodzenie na dwa sposoby: pensji, która może być bardzo niewielka, a zgodnie z tamtejszym prawem, im niższa pensja, tym niższa stawka składek na ubezpieczenia społeczne (NIC), oraz dywidend; te z kolei mogą być bardzo wysokie, ale nie są uwzględniane przy naliczaniu podstawy składek. Dzięki temu, nawet przy wysokich zarobkach, odpowiednio podzielonych pomiędzy pensje a dywidendy, obowiązek składkowy nie jest uciążliwy.

Natomiast w przypadku samozatrudnienia, składki NIC są naliczane od całości dochodu, który nie może być dzielony tak jak w przypadku spółki limited.

Niższe podatki

Spółki limited płacą podatek dochodowy Corporation Tax od swoich zysków w jednej stawce, która wynosi 20%. W pewnych sytuacjach mają dodatkowo możliwość obniżenia tego progu.

Self-employed płaci podatek od dochodów zgodnie z progami podatkowymi dla osób fizycznych (tzw Personal Allowance), które wynoszą odpowiednio 20%, 40% oraz 45%. Przy dochodach powyżej 32 tysięcy funtów osoba samozatrudniona będzie płacić podatek w wysokości 40% podczas gdy spółka limited 20%.

Brak konieczności bycia rezydentem w Wielkiej Brytanii

Spółkę limited w Anglii czy Szkocji może założyć każdy, bez względu na to w jakim kraju mieszka i gdzie posiada rezydencję podatkową.

Zakładając działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, osoba powinna tam mieszkać lub przynajmniej przebywać przez więcej niż pół roku.

Stopień odpowiedzialności

Wspólnicy spółki Ltd ponoszą odpowiedzialność majątkową jedynie do wysokości wniesionego wkładu. Jest to doskonałe zabezpieczenie w przypadku bankructwa firmy, gwarantujące, że właściciele i wspólnicy nie zostaną nagle bez środków do życia. Takie rozwiązanie nie jest możliwe w przypadku self – employed, ponieważ tutaj właściciel (czyli osoba samozatrudniona) za zobowiązania firmy odpowiada całym swoim majątkiem. W praktyce więc, porażka na arenie biznesowej może oznaczać bardzo poważne kłopoty w życiu prywatnym.

Ze stopniem odpowiedzialności ściśle wiąże się odrębna podmiotowość udziałowców spółki i samej spółki. Jej majątek jest traktowany przez organy skarbowe oddzielnie od majątku poszczególnych udziałowców, podczas gdy w przypadku self – employment majątek zarówno osoby samozatrudnionej jak i jej firmy traktowany jest jako jeden podmiot.

Prestiż

Samozatrudnienie jest właściwe dla początkujących biznesmenów, świadczących nieskomplikowane usługi kosztem niewielkich nakładów na firmę. Natomiast struktura spółki ltd kojarzy się z szerszym zakresem działalności, większym gronem klientów oraz poważniejszym podejściem do biznesu, nastawionego na osiąganie o wiele większych zysków. Do tego brytyjska spółka typu limited to rozpoznawana i szanowana na całym świecie struktura, co gwarantuje jej szybsze i łatwiejsze pozyskiwanie klientów i partnerów.

Ochrona nazwy

Rejestrując spółkę ltd pod konkretną nazwą, gwarantujemy jej ochronę prawną. Oznacza to, że nie nikt nie może już założyć firmy nazywającej się tak samo lub w znacznym stopniu podobnie. Jeżeli chodzi o samozatrudnienie, takie ograniczenie nie występuje. W praktyce może to doprowadzić do sytuacji, w której dwie lub kilka firm prowadzi działalność pod taką sama nazwą. Jeżeli jedna z nich okaże się wyjątkowo niekompetentna, jej zła sława może zostać łatwo przypisana innej, przynosząc jej straty.

Ponadto spółki typu limited mają prawo do emisji akcji. W przypadku zatem chęci zmiany pracy lub po prostu rezygnacji z działalności w pewnej konkretnej spółce, udziałowiec może owe akcje sprzedać, odnosząc przy tym zysk. Podobnie rzecz się ma w przypadku, kiedy którykolwiek z udziałowców zdecyduje o przejściu na emeryturę, lub umrze (też się zdarza). W takiej sytuacji przekazanie udziałów innym podmiotom (np. spadkobiercom), jest dużo łatwiejsze niż przeniesienie własności firmy działającej na podstawie samozatrudnienia.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj eksperta.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze