Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Czym jest optymalizacja podatkowa?

Czym jest optymalizacja podatkowa?

Firma w UK
Czym jest optymalizacja podatkowa?
Oceń ten post

Łamanie prawa czy sposób na zaoszczędzenie? Czym jest optymalizacja podatkowa, na czym polega i jakie korzyści ze sobą niesie? Eksperci spierają się nie tylko w kwestii prawej, ale również moralnej. Czy omijanie podatków to sposób na oszukanie swojego kraju?

Każdy przedsiębiorca dąży do jak największego obniżenia kosztów prowadzonej działalności. Szczególnie w ostatnich latach można zauważyć wzrastający trend, jeśli chodzi o firmy szukające nowych rozwiązań podatkowych. Optymalizacja podatków polega na wybieraniu takich rozwiązań, które pozwalają skorzystać z najbardziej atrakcyjnego systemu podatkowego. Granica między optymalizacją podatkową, a uchylaniem się od podatków jest bardzo cienka, ale uważne i przemyślane działania mogą przynieść ogromne korzyści i to całkowicie zgodnie z prawem.

Optymalizacja podatkowa, a uchylanie się od podatków

O ile optymalizacja podatkowa rozumiana jest jako poszukiwanie najlepszych rozwiązań, dzięki którym można liczyć na różnego rodzaju ulgi podatkowe, o tyle uchylanie się od podatków nie jest legalne. Podatnicy mają prawo optymalizować swoje podatki, ale tylko w granicach prawa. Wykorzystywanie dostępnych i zgodnych z przepisami instrumentów, obniżających koszty prowadzenia działalności jest rozwiązaniem, z którego można i warto skorzystać.

Jakie podatki można zoptymalizować?

Jednym z obszarów, w których optymalizacja podatkowa bywa stosowana są nieruchomości. Firma posiadająca tego typu nabytek, płaci od niego podatek 25 razy większy niż osoba prywatna z takim samym majątkiem. Istnieje więc spore pole do popisu dla tych, którzy pragną zaoszczędzić.

Kolejnym zakresem optymalizacji jest VAT. Klasyfikacja usług świadczonych przez daną firmę jest tu bardzo ważna, gdyż zależnie od branży, podatek VAT może wynosić 23%, 8%, a czasem nawet 0%. 1 stycznia 2014 roku weszło w życie sporo zmian związanych z podatkiem VAT, a co za tym idzie, nie można już modyfikować momentu powstania obowiązku podatkowego, gdyż został on ściśle określony przepisami.

Zmiana modelu biznesowego

Podstawą optymalizacji podatkowej nie jest, jak mogłoby się wydawać, cięcie kosztów, a skupienie się raczej na czynnikach, które te koszty generują. Konieczne jest do tego przemyślane działanie, które jest niemożliwe bez dobrej znajomości prawa podatkowego. By zastosować jakąś strategię, należy rozumieć, jaka interpretacja podatkowa zostanie zastosowana w danych warunkach i jakie korzyści lub straty przyniesie. Stosowanie środków zabezpieczających przed ryzykiem podatkowym wiąże się czasem ze zmianą formy prawnej przedsiębiorstwa, przeniesieniem jego siedziby do kraju o korzystniejszym systemie podatkowym lub innymi czynnościami formalnymi, np. zmianą roku podatkowego z kalendarzowego na system następujących po sobie 12 miesięcy.

Koncepcje biznesowe i analiza ryzyka

Nie należy zapominać, że optymalizacja podatkowa nie jest sama w sobie złotym środkiem na cięcie wydatków. Powinna być ona integralnym czynnikiem, który wraz z innymi działaniami powoduje obniżenie kosztów prowadzenia działalności. Nie można dokonać dobrej optymalizacji bez dogłębnej analizy potrzeb firmy oraz oszacowaniu ryzyka. Zabieg ten polega bowiem na przewidywaniu, a co za tym idzie, może okazać się błędny. Aby mieć pewność, że optymalizacja przyniesie więcej dobrego niż złego, najlepiej rozważyć wszystkie możliwe scenariusze i przygotować się na minimalizację ewentualnych strat. Warto przy tym pamiętać, że optymalizacja jest rozwiązaniem, które nie przynosi korzyści od razu, ale zwykle dopiero po pewnym czasie. Jest to rozwiązanie długofalowe i nie sprawdzi się dla tych, którzy szukają szybkich oszczędności.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze