Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Czeski raj dla przedsiębiorców i posiadaczy aut. Jak możesz z niego skorzystać?

Czeski raj dla przedsiębiorców i posiadaczy aut. Jak możesz z niego skorzystać?

Czeski raj dla przedsiębiorców i posiadaczy aut. Jak możesz z niego skorzystać?
4.7 (93.33%) 6 oceniających

Cenimy Czechów za wyśmienite piwo, pierwszorzędną literaturę oraz luźne podejście do życia. Najwyższy czas docenić naszych południowych sąsiadów za możliwości, jakie stwarzają osobom rejestrującym działalność gospodarczą.
Dzięki postaciom dobrego wojaka Szwejka czy rysunkowego Krecika, Czechy utrwaliły się w umysłach wielu Polaków jako kraj sympatycznych ludzi ukierunkowanych na czerpanie radości z życia – bez zbędnych nerwów i niepotrzebnych niesnasek. Coś w tym jest, gdyż warunki prowadzenia biznesu w kraju piwa i knedlików doskonale odpowiadają temu wyobrażeniu. Można wręcz powiedzieć, że wystarczy przekroczyć naszą południową granicę, by znaleźć się w zupełnie innym świecie jeśli chodzi o traktowanie najbardziej przedsiębiorczych osób.

 

Już na samym starcie spotykamy się z bardzo przyjaznym traktowaniem obywateli w urzędach. Nie musimy zresztą przekonywać się o tym osobiście, gdyż niemal wszystkie „papierkowe” sprawy możemy załatwić drogą elektroniczną – za pośrednictwem internetu. Składki emerytalne uzależnione są od dochodów, zaś płaska stawka podatku dochodowego wynosi odpowiednio 19% dla spółek i 15% oraz 22% dla osób fizycznych. Nie istnieje obowiązek posiadania kas fiskalnych.

 

Firma w Czechach. Sprawdź ofertę.

 

Bardzo atrakcyjną opcją jest rozliczanie się przez tzw. „ryczałt”, dzięki której istnieje możliwość odliczenia od podatku nawet do 60% kosztów bez konieczności ich dokumentowania. Bycie płatnikiem VAT nie jest obowiązkowe i nie dotyczy przedsiębiorców o obrotach niższych niż 1 milion koron czeskich rocznie.

 

Dużą popularność w Polsce zdobyła ostatnio możliwość rejestracji samochodu w Czechach. Z czego to wynika? Otóż prowadzący interesy „pod czeską flagą” mają możliwość pełnego odliczenia VAT i akcyzy od zakupionego pojazdu. W praktyce oznacza to zaoszczędzenie nawet do 1/3 wartości auta, co ma szczególne znaczenie w przypadku bardziej kosztownych pojazdów. Zakupu samochodu można dokonać już po kilku tygodniach od rejestracji firmy nad Wełtawą. O dokładnych szczegółach można przeczytać TUTAJ.

 

Warto podkreślić, że Czesi uczynili w ostatnich latach naprawdę dużo, by zetknięcie z fiskusem nie przynosiło obywatelom niepotrzebnych stresów. Zasada domniemania niewinności w kwestiach skarbowych, uproszczone formy ewidencji dla jednoosobowych przedsiębiorców a także duża tolerancja jeśli chodzi o opóźnienia w płatnościach składek, podatków i zaliczek. To jest coś co musi się podobać – nie tylko rodakom Vaclava Havla i Bohumila Hrabala ale również nam–Polakom.

 

Rejestracja firmy w Czechach nie powinna przysporzyć bólu głowy, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na współpracę z profesjonalną firmą, która nie tylko zajmie się rejestracją działalności ale również trwałą obsługą naszego biznesu.

 

Zobacz dlaczego polski biznes ucieka do Irlandii? 

 

Aby zacząć wystarczy paszport lub dowód osobisty, potwierdzenie stałego miejsca zamieszkania oraz opinia bankowa. Powierzając współpracę firmie Admiral Tax uzyskujemy nie tylko gwarancję, że cały proces przebiegnie bezproblemowo, ale również stałą opiekę dedykowanego agenta oraz obsługę księgową w języku polskim. Na zdravi!

 

Oryginalny artykuł dostępny na portalu www.innpoland.pl – TUTAJ

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze