Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Co to są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania? – cz.1

Co to są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania? - cz.1

Optymalizacja podatkowa
Co to są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania? – cz.1
Oceń ten post

Podjęcie legalnej pracy zarobkowej poza granicami kraju zamieszkania, mimo że jest szansą na poprawę warunków bytowych, wiąże się z ryzykiem tzw. „podwójnego opodatkowania”.

Podwójne opodatkowanie, to zjawisko oznaczające dwukrotne opodatkowanie tego samego przedmiotu opodatkowania; np. dochodów. (Jest to zjawisko wyjątkowo niekorzystne dla podatnika; to tak, jakby zostać skazanym dwa razy za to samo przestępstwo) Ma ono dwie formy:

 • zewnętrzne podwójne opodatkowanie, czyli taka sytuacja, kiedy ten sam dochód jest objęty obowiązkiem podatkowym w dwóch różnych krajach (np. osoba wyjeżdżająca z Polski do pracy w innym kraju, ale nie zmieniająca obywatelstwa, musi płacić podatek zarówno w kraju zamieszkania, jak i kraju zatrudnienia)

 • wewnętrzne podwójne opodatkowanie, oznacza że jeden przedmiot opodatkowania (dochód, towar) jest dwukrotnie opodatkowany przez fiskusa jednego kraju.

Zarówno jedna, jak i druga sytuacja przynosi szkodę podatnikowi.

Osoby decydujące się na emigrację zarobkową, są zagrożone zewnętrznym podwójnym opodatkowaniem.

Kiedy zatem może dojść do sytuacji, kiedy dwa kraje będą mogły domagać się zapłacenia przez osobę/firmę tego samego podatku? Otóż możliwości jest kilka:

 • kiedy podatnik jest pracownikiem transgranicznym, czyli zarobkuje w kraju innym niż ten, którego jest obywatelem i w którym zamieszkuje

 • kiedy podatnik został oddelegowany do pracy poza granicami kraju zamieszkania na krótki czas

 • kiedy pracownik zamieszkuje w kraju Unii Europejskiej innym niż kraj pochodzenia (którego jest obywatelem), ale nie pracuje lecz dopiero szuka zatrudnienia i przeniósł zasiłek dla bezrobotnych z kraju pochodzenia

 • kiedy podatnik jest już na emeryturze, zamieszkuje w jednym z krajów Unii Europejskiej, ale świadczenia emerytalne wypłaca inny kraj

Aby uniknąć tak niekorzystnych z punktu widzenia podatnika obowiązków podatkowych, kraje mają możliwość, z której na szczęście często korzystają, zawarcia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

(Uwaga! Myśląc o emigracji zarobkowej i podwójnym opodatkowaniu, wiele osób bierze pod uwagę jedynie kraje Unii Europejskiej. Oczywiście umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą zawierać dowolne państwa. Przykładowo Polska ma podpisane takie umowy z ponad 80 krajami!)

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze