Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Co to jest numer EORI i komu jest potrzebny?

Co to jest numer EORI i komu jest potrzebny?

Firma w UK
Co to jest numer EORI i komu jest potrzebny?
Oceń ten post

EORI to angielski skrót nazwy Economic Operators’ Registration and Identification, czyli Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Jest on elementem systemu elektronicznego cła.

 

Po co numer EORI

System EORI, który wszedł w życie 1 lipca 2009 roku, ma za zadanie ułatwienie działalności administracji celnej na terenie Unii Europejskiej poprzez zlikwidowanie konieczności posługiwania się dokumentami papierowymi, na rzecz czynności przeprowadzanych drogą elektroniczną. EORI ma ponadto ułatwić załatwianie formalności załatwianych przez przedsiębiorców oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wymagającą podjęcia czynności celnych na terenie Unii Europejskiej, innymi słowy, ma ułatwić przewóz towarów w ramach Unii Europejskiej. Ponieważ przewóz towarów dopuszczonych do swobodnego obrotu na terenie UE nie wymaga rejestracji w EORI, system ten skierowany jest do podmiotów gospodarczych i osób fizycznych importujących na teren Unii towary spoza jej obszaru. Podmioty prowadzące tego rodzaju działalność muszą zarejestrować się w systemie EORI.

 

Masz dość podatków? Załóż firmę w Anglii

 

Rejestracja EORI

Rejestracja w systemie EORI jest jednorazowa i kończy się nadaniem jedynego, unikalnego numeru EORI, pozwalającego kontrolować ewidencję podmiotów prowadzący import do krajów UE oraz gwarantującego szybki dostęp do informacji na temat tychże podmiotów. Każdy kraj Unii Europejskiej ma własny system nadawania numeru EORI. W Polsce numery EORI składają się z liter PL, numeru NIP poszerzonemu o pięć zer albo ostatnie pięć znaków numeru REGON.

Jeżeli podmioty pochodzące z krajów trzecich rejestrują się w systemie EORI w Polsce, ich numer EORI to litery PL, ciąg 14 cyfr oraz litera Z na końcu.
Przedsiębiorcy w Polsce mogą zarejestrować się w systemie na cztery sposoby:

 • składając lub przesyłając pocztą wniosek rejestracyjny mający obowiązkowo formę pisemną
 • osobiście przez wnioskodawcę ewentualnie przedstawiciela wnioskodawcy. W drugim przypadku przedstawiciel musi mieć stosowne upoważnienie
 • w urzędach lub oddziałach celnych w Polsce
 • przed pierwszą operacją celną albo podczas jej trwania

Rejestrując się do systemu przedsiębiorca musi złożyć jeden z dwóch możliwych wniosków:

 • jeżeli przedsiębiorca ma siedzibę w Polsce, wymagany jest wniosek „PG-K”
 • jeżeli przedsiębiorca ma siedzibę poza Unia Europejską, wymagany jest wniosek „PG–Z”

Ponadto konieczne będzie załączenie dokumentów potwierdzających zawarte we wnioskach dane przedsiębiorstwa lub osoby fizycznej (dowód osobisty, paszport, numery NIP, REGON, PESEL, KRS).

 

Od dziś urząd może zająć Twoje konto bez podania przyczyny! Sprawdź jak sobie z tym poradzić.

 

Ile czasu muszę czekać na EORI

Jeżeli wszystkie wymogi formalne nie będą spełnione (np. niepełne dane), numer EORI może być nadany na 30 dni.

Wnioski „PG-K” oraz „PG-Z” będą także potrzebne przy aktualizacji lub uzupełniania danych przedsiębiorstwa.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze