Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Co Brexit oznacza dla przedsiębiorców?

Co Brexit oznacza dla przedsiębiorców?

Co Brexit oznacza dla przedsiębiorców?
Oceń ten post

Znamy już oficjalne wyniki referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dla wielu ekspertów są one mocno zaskakujące. Większość obywateli Wysp zagłosowała za opuszczeniem Wspólnoty.
W kwestii Brexitu trzymamy rękę na pulsie już od pierwszych wzmianek na ten temat, jednak dzisiejszy dzień był szczególnie emocjonujący. Wstępne, poranne prognozy nie rozstrzygały jednoznacznie decyzji Brytyjczyków, aż do teraz, kiedy pełne wyniki ujrzały światło dzienne. Zaledwie kilka minut po ogłoszeniu 52-procentowej przewagi zwolenników Brexitu, David Cameron zrezygnował ze stanowiska premiera. „Byłem całkowicie przekonany w trakcie tego referendum, że Wielka Brytania jest silniejsza, bezpieczniejsza i lepsza w Unii Europejskiej niż poza nią. „…” Brytyjczycy jednak zdecydowali się obrać inną drogę niż ta, której – jak uważam – potrzebuje nasz kraj”. – Tymi słowami Cameron uzasadnił swoją decyzję podczas oficjalnego wystąpienia.

Poniżej wstępnie rozstrzygamy jakie konsekwencje prawne i ekonomiczne może przynieść ten, nie ukrywajmy – precedens, biorąc pod uwagę to, że jak dotychczas żadne z państw członkowskich nie opuściło Wspólnoty.

Po referendum rząd brytyjski musi podjąć decyzję, czy idzie za „głosem ludu” i decyduje o wyjściu z UE, czy też w niej pozostaje. Samo referendum nie posiada wiążącej prawnie mocy, natomiast jest przede wszystkim wyrazem stanowiska obywateli. Jeśli decyzja o opuszczeniu Wspólnoty zapadnie i premier (nowy może zostać wybrany nawet w październiku) oficjalnie poinformuje o chęci zrezygnowania z członkostwa w UE, okres wyjścia zakładany w przepisach wynosi dwa lata. Niemniej jednak, warto ponownie podkreślić, że będzie to precedens, gdyż nigdy wcześniej żaden z krajów nie odłączył się od Unii Europejskiej. W związku z tym, nikt nie wie jak długo potrwają negocjacje warunków wyjścia oraz zmiany warunków handlowych ze wszystkimi krajami, z którymi Wielka Brytania prowadzi interesy. Może to zająć nawet dziesięć lat. W tym czasie Brytania musi ustalić nowe zasady współpracy ze wszystkimi krajami UE, pozostałą częścią świata i szczegółowe warunki opuszczenia wspólnoty, w tym nawiązać nowe porozumienia z Polską.

Wielu ekspertów uważa, że UK zaadaptuje w najważniejszych obszarach przepisy unijne jako swoje, aby uniknąć zamieszania. Oznacza to, że w praktyce nic nie zmieni się w prawie spółek, wymianie handlowej i tym podobnych. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby Wielka Brytania zmieniła zasady i przepisy dla już istniejących i zarejestrowanych spółek. Co za tym idzie, bardzo korzystnym rozwiązaniem jest otwarcie tam firmy póki w dalszym ciągu znajduje się ona formalnie w UE. Po wyjściu może zmienić się proces rejestrowania spółki przez obcokrajowca, w związku z czym najlepiej jest zrobić to już teraz.

Jak dotychczas biznes, prawo spółek, czy handel nie były obszarami, w których UK nie zgadzała się z Unią i również na tym etapie nie są one przedmiotem sporów. Kontrowersje natomiast budzą: dopłacanie do budżetu UE, zasiłki, czy kwestia przyjmowania uchodźców i właśnie owymi problemami referendum było podyktowane.

Wielka Brytania będzie musiała zachować jak najwięcej korzystnych regulacji, które ułatwią wymianę z UE, aby nie ponieść finansowej straty i zatrzymać jak najwięcej europejskich firm. Dodatkowo, pomocne będzie wprowadzenie jeszcze bardziej zachęcających i korzystnych przepisów podatkowych. O potencjalnych kłopotach gospodarczych Brytanii związanych z Brexitem świadczy to, że od razu po ogłoszeniu wyników referendum kurs funta poszybował w dół.

Finalnie może się okazać, że Wielka Brytania pozbawiona ograniczeń i niekorzystnych dla biznesu przepisów, które narzucała jej Unia Europejska, stanie się jeszcze bardziej przyjazna dla przedsiębiorców.

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

1 komentarz

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze