Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Brytyjska spółka LLP z offshore’owymi partnerami

Brytyjska spółka LLP z offshore'owymi partnerami

Optymalizacja podatkowa
Brytyjska spółka LLP z offshore’owymi partnerami
Oceń ten post

W życiu pewne są dwie rzeczy: śmierć i podatki. O ile jednak na śmierć nie ma rady, to z podatkami można walczyć. A z niektórymi nawet wygrać. Na przykład z dochodowym.

Metodą na zwycięstwo jest właśnie założenie spółki LLP w Wielkiej Brytanii; spółki dysponującej offshore’owymi partnerami. Ale po kolei. Czym jest offshoring, i czym jest spółka LLP?

Offshoring to inaczej przeniesienie pewnych procesów biznesowych firmy za granicę. Jego założeniem jest obniżenie kosztów. Offshoring może zostać przeprowadzony na dwa sposoby: poprzez działania wewnętrzne, czyli stworzenie jednostki (jednostek) zależnej kapitałowo od podmiotu wykorzystującego offshoring (przykładowo może to być utworzenie zagranicznej spółki, realizującej różne, cele biznesowe czy też podatkowe dla tzw. „spółki matki”). Drugi sposób to outsourcing, a dokładnie outsoursing międzynarodowy, czyli zlecenie wykonania pewnych zadań kontrahentowi z zagranicy.

Natomiast spółka LLP (Limitet Liability Partnership), to działająca w krajach Zjednoczonego Królestwa spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością. Mogą ją utworzyć zarówno osoby indywidualne jak i przedsiębiorstwa. Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców prowadzących działalność międzynarodową, nie będących rezydentami brytyjskimi, chcącymi działać poza granicami Wielkiej Brytanii. Powstaje pytanie dlaczego? Otóż spółka typu LLP i jej wspólnicy (jeżeli nie są rezydentami brytyjskimi), nie podlega brytyjskiemu obowiązkowi podatkowemu, jeżeli jej działalność i zarządzanie prowadzone jest za granicą. Mówiąc ściślej, spółki typu LLP w ogóle nie są objęte obowiązkiem opłacania podatku dochodowego. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że po podziale zysku, opodatkowani zostają wspólnicy spółki LLP, czyli zagraniczne spółki prowadzące działalność offshoreową. A one z kolei nie płacą podatków od dochodów osiągniętych poza granicami państwa, w którym zostały zarejestrowane.

Offshore’owy partner spółki LLP to inna spółka wchodząca w skład całości przedsiębiorstwa (struktury) LPP, zarejestrowana za granicą.

Założenie spółki LLP wymaga złożenia właściwego formularza w Companies House (jest to odpowiednik polskiego Krajowego Rejestru Sądowego), posiada ona osobowość prawną a udziałowcy ponoszą odpowiedzialność do wysokości zainwestowanej sumy lub gwarancji udzielonych dla uzyskania kapitału.

Kolejna korzyść działalności spółek LLP wynika z doboru odpowiednich partnerów offshore’owych. Jeżeli partner będzie wybrany odpowiednio (np. Panama) może to zabezpieczyć spółkę przed egzekucją środków finansowych. Dzieje się tak dlatego, że fundacje panamskie nie mogą być stroną w postępowaniu egzekucyjnym, za wyjątkiem nielicznych, ścisłe określonych prawem przypadków (np. podejrzenia o finansowanie terroryzmu).

Działalność spółek typu LLP wiąże się ponadto z bezpieczeństwem środków finansowych. Nawet jeśli spółki offshore’owe działające w składzie struktury LLP są zarejestrowane poza Unią Europejską, nie nakłada to obowiązku wyprowadzania środków finansowych struktury poza UE. Kapitał spółki może pozostawać granicach Unii. Pozwala to na założenie kont w bezpiecznych krajach, takich jak Szwajcaria lub Liechtenstein, co z jednej strony zwiększa wiarygodność spółki, a z drugiej zabezpiecza środki finansowe przed nieprzewidzianymi wahaniami w sektorze usług bankowych.

Co więcej, sam fakt zarejestrowania spółki w Wielkiej Brytanii, kraju o ustabilizowanej sytuacji politycznej i gospodarczej, zwiększa jej wiarygodność, a co za tym idzie, ułatwia działalność.

Podsumowując, najważniejsze korzyści w sferze optymalizacji podatku dochodowego przez działalność spółek LLP w Wielkiej Brytanii wyglądają następująco:

 • Spółka typu LLP nie płaci żadnych podatków w Wielkiej Brytanii w sytuacji, kiedy interesy są prowadzone poza jej granicami

 • Rezydencja podatkowa wspólników przesądza o miejscu płacenia podatków (warto więc dobierać wspólników z takich krajów, gdzie podatki są najniższe)

 • Wspólnicy spółki LLP są zwolnieni z podatków dochodowych w Wielkiej Brytanii, jeżeli spółka LLP nie prowadzi interesów na terenie UK, ani z nim nie handluje

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze