Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Brexit? Przedsiębiorcy w UK nie panikują

Brexit? Przedsiębiorcy w UK nie panikują

Firma w UK
Brexit? Przedsiębiorcy w UK nie panikują
5 (100%) 4 oceniających

O negatywnych skutkach Brexitu więcej można ostatnio usłyszeć w polskich mediach, niż w mediach brytyjskich. Na Wyspach trudno jednak o popłoch, ponieważ rodzimy biznes zachowuje względem Brexitu stoicki spokój.

Będzie co ma być – właśnie ta zasada najczęściej przyświeca przedsiębiorcom w UK. Z badań przeprowadzonych na Wyspach z końcem marca przez kancelarię prawniczą Herbert Smith Freehills wynika, że aż 89 proc. biznesmenów nie zmieniło jak na razie swoich planów dotyczących inwestycji, produkcji czy polityki zatrudnienia. Przedsiębiorcy w UK sądzą, że nikt nie jest jeszcze w stanie powiedzieć, jak po Brexicie może się zmienić sytuacja gospodarcza na Wyspach i dlatego też nie mają jeszcze potrzeby podejmowania w tym zakresie jakichś konkretnych kroków.

Brytyjscy przedsiębiorcy, a w ślad za nimi i przedsiębiorcy polscy (którzy od czasu wejścia do UE zdążyli się już zapoznać ze specyficznym klimatem biznesowym panującym na Wyspach) są dobrej myśli – aż 57 proc. z nich jest przekonanych, że długofalowe efekty Brexitu będą dla ich biznesu raczej neutralne. Wszystko to dlatego, że gospodarka brytyjska jest niezwykle elastyczna i ma wysoką zdolność do adaptacji do nowych okoliczności. Negatywnych konsekwencji Brexitu można się spodziewać w krótkim okresie, co też przyznało w trakcie badania 41 proc. respondentów, ale przedsiębiorcy zawsze muszą zakładać okresowe tąpnięcia w gospodarce, które mogą się negatywnie odbić na kondycji finansowej ich firm.

Zdecydowana większość przedsiębiorców mających swój biznes na Wyspach popiera jednakże zawarcie nowej umowy handlowej między Wielką Brytanią i Unią Europejską. Przytłaczająca większość z nich nie chce nawet słyszeć o odejściu strony brytyjskiej od stołu negocjacyjnego bez jakiegokolwiek porozumienia oraz o oparciu nowych relacji handlowych na zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), co byłoby dla brytyjskiego biznesu rozwiązaniem skrajnie niekorzystnym. Jednak zapowiedzi Theresy May, jakoby „brak umowy byłby lepszy od złej umowy”, należy raczej traktować z przymrużeniem oka.

Oczywiście, dla polskich przedsiębiorców, tak jak i dla 34 proc. biznesmenów, którzy wzięli udział w najnowszym badaniu Brytyjskiej Izby Handlowej (ang. British Chambers of Commerce), najlepiej byłoby pozostać zarówno w obrębie jednolitego rynku, jak i w obrębie unii celnej UE. Ale nawet jeśli tak się nie stanie (a jest to wysoce prawdopodobne), to Polacy na Wyspach i tak będą mieli po Brexicie znacznie lepiej, niż ich rodzimi odpowiednicy nad Wisłą.

Warunki do prowadzenia biznesu na Wyspach jeszcze długo będą znacznie lepsze, niż te, z których mogą korzystać przedsiębiorcy w Polsce. Przede wszystkim Polska nie może się na razie równać z Wielką Brytanią pod względem systemu podatkowego. Dla porównania weźmy chociażby kwotę wolną od podatku dochodowego dla osób fizycznych, która w UK wynosi 11 500 funtów (ok. 60 000 zł, a w Polsce (przy zarobkach powyżej 11 tys. zł) – 3091 zł lub mniej. Poza tym znacznie niższe są w Wielkiej Brytanii stawki podatku VAT – stawka podstawowa wynosi w UK 20 proc. (w Polsce 23 proc.), a stawki obniżone wynoszą kolejno 5 proc. i 0 proc. (w Polsce kolejno 8 proc. i 5 proc.) Dodatkowo system podatkowo – prawny w UK jest bardzo stabilny, co pozwala przedsiębiorcy spokojnie odłożyć na pewną, brytyjską emeryturę, której kwota wynosi obecnie 3200 zł.

Ale na dobry klimat do prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii składa się nie tylko korzystny system podatkowo – prawny, ale również zupełnie inne niż w Polsce podejście do przedsiębiorców urzędników. W Polsce przedsiębiorcę traktuje się jak potencjalnego oszusta, a w Wielkiej Brytanii nie tylko podchodzi się do niego z szacunkiem, ale też się go aktywnie wspiera. W Polsce ok. 2,5 mln aktywnych firm obsługuje ok. 120 tys. urzędników skarbowych i ZUS, natomiast na Wyspach – ok.  5,5 mln firm obsługuje zaledwie ok. 60tys. urzędników. W Wielkiej Brytanii przedsiębiorca nie musi też, tak jak w Polsce, poświęcać średnio 1 dnia w tygodniu na wypełnianie papierów.

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze