Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Węgierskie koło ratunkowe

Węgierskie koło ratunkowe

Węgierskie koło ratunkowe
Oceń ten post

Po decyzji obywateli Wielkiej Brytanii o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej, przyszłość działających tam przedsiębiorstw prowadzonych przez obcokrajowców stanęła pod znakiem zapytania. Chociaż nie ma żadnych przesłanek wskazujących na to, aby ich położenie miało zmienić się na gorsze, dobrze jest mieć „opcję awaryjną” na wypadek niekorzystnego rozwoju wydarzeń. Nowa możliwość pojawiła się niedawno dzięki postawie Węgier.

Tamtejsi politycy doskonale zdają sobie sprawę z obaw osób prowadzących działalność na terenie Wielkiej Brytanii. Postanowili więc wykorzystać zaistniałe zamieszanie w sposób przynoszący korzyści zarówno zaniepokojonym przedsiębiorcom, jak i samym Węgrom.

Informacje te pojawiły się pod koniec czerwca na łamach dziennika gospodarczego „Vilaggazdasag” w wywiadzie, którego udzielił Mihaly Varga – węgierski minister gospodarki.

Varga wyraził w nim obawę o to, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, kraju będącego trzecim co do wielkości płatnikiem do budżetu UE, może spowodować zmniejszenie unijnych dotacji dla Węgier, a co za tym idzie, negatywnie odbić się na ichniejszej gospodarce. Jej wzrost – zdaniem ministra – obniżyłby się wówczas o 0,3 – 0,4%. Stąd, aby zniwelować niekorzystne skutki Brexitu, rząd węgierski przygotowuje przepisy ułatwiające zakładanie i przenoszenie działalności gospodarczej na teren Węgier,. Są one skierowane przede wszystkim do firm, których bilans ekonomiczny po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mógłby ulec pogorszeniu. Ostatecznie, wpływy z podatków od przedsiębiorstw działających na Węgrzech, złagodziłyby negatywne skutki Brexitu, a nawet mogłyby przynieść zysk!

Na korzyść tego rozwiązania przemawia przytoczony przez węgierskiego ministra gospodarki fakt, że już teraz w kraju działa około 780 brytyjskich firm bardzo zadowolonych z tamtejszych warunków.

(dane za: http://www.polskieradio.pl, http://tvn24bis.pl, http://www.gazetaprawna.pl)

Warto zdać sobie sprawę, że z punktu widzenia przedsiębiorcy prowadzącego międzynarodowe interesy, węgierska lokalizacja posiada kilka kluczowych zalet: 

 1. Węgry są i nie zamierzają przestać być członkiem UE, co oznacza, że bez względu na rozwój stosunków unijno – brytyjskich, europejski rynek stoi przed nimi otworem.
 2. Węgry, (jako członek Unii), nie są krajem stosującym „szkodliwą konkurencję podatkową”. Znaczy to, że cieszą się one dobrą opinią wśród zagranicznych inwestorów, w przeciwieństwie do niektórych „rajów podatkowych”, gdzie pewna część przedsięborstw może w wyniku Brexitu chcieć się przenieść.
 3. Węgry pozostają w dobrych relacjach z Rosją co otwiera przed tamtejszymi firmami potężny i chłonny rynek, który z przyczyn politycznych mógłby pozostać zamknięty dla firm działających np. w Polsce czy Rumunii.

Może więc się okazać, że bez względu na dalsze konsekwencje Brexitu, Węgry, dzięki odpowiednim zmianom przepisów prawnych, mających na celu przyciągnięcie zagranicznych inwestorów, staną się środkowoeuropejskim centrum międzynarodowego biznesu.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze