Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym
Oceń ten post

O istnieniu podatków w największym stopniu uświadamiamy sobie podczas składania rocznych deklaracji. W Polsce, opłaty na poziomie kilkunastu i więcej procent to nic nowego. Istnieje jednak na świecie kilka państw, w których sytuacja przedsiębiorców w tej kwestii jest o wiele korzystniejsza. Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem pięciu krajów o najniższych podatkach.

 

Miejsce 5

Namibia. Położona w Afryce południowo – zachodniej, utrzymuje się przede wszystkim z górnictwa oraz rolnictwa i może poszczycić się stawką podatkową na poziomie 9,8%.

 

Miejsce 4

Macedonia – jedyny europejski „rodzynek” na naszej liście. Mimo, że nie dysponuje ona silną i stabilną gospodarką, zaliczamy ją do grona krajów, w których rozwinęło się społeczeństwo postindustrialne, co oznacza, że podstawą gospodarki jest tu sektor usług. Co do podatków natomiast, są one nieznacznie niższe niż w przypadku Namibii i wynoszą 9,7%.

 

Miejsce 3

Najniższe miejsce na podium zajmuje Republika Malediwów. To niewielkie wyspiarskie państewko na Oceanie Indyjskim utrzymujące się głównie z turystyki i rybołówstwa, nakłada na swoich obywateli obciążenia podatkowe w wysokości 9,3%. Niestety, mieszkańcy Malediwów prawdopodobnie nie będą mogli korzystać z tak niskich podatków zbyt długo, gdyż zdaniem klimatologów, krajowi w ciągu najbliższych 100 lat grozi całkowite zalanie przez ocean.

 

Miejsce 2

Na drugiej pozycji uplasowała się Republika Vanuatu. Podobnie jak Malediwy, jest to małe, wyspiarskie państwo, z tym że na Oceanie Spokojnym. Ta niewielka republika utrzymuje się z turystyki i rolnictwa, a jej stawka podatkowa wynosi zaledwie 8,4%.

 

Miejsce 1

Zdecydowanym liderem na liście krajów o najniższych stawkach podatkowych jest Timor Wschodni. Ich wysokość w tym ubogim, rolniczym państwie Azji południowo – wschodniej to jedyne 0,2%.

 

Chcesz przenieść firmę do raju podatkowego? Zobacz gdzie najbardziej Ci się opłaca.

 

Polska, Europa, Świat.

Mimo, że na powyższej liście znajdziemy zaledwie jedno europejskie państwo, niektóre z krajów Starego Kontynentu wcale nie wypadają źle na tle wymienionych „światowych liderów”. Oto kilka przykładów:

Maksymalna stawka podatku dochodowego, zarówno od osób fizycznych jak i prawnych, w Albanii oraz Bułgarii to zaledwie 10%.
W Irlandii, podatek dochodowy od osób prawnych sięga 12,5%. Niestety, w jej przypadku, podatek od osób fizycznych przekracza 40%.
Na Litwie natomiast zapłacimy podatek w wysokości 15%, tak od osób fizycznych, jak i prawnych.

 

A jak na tym tle prezentuje się nasz kraj?

Niestety, nie najlepiej. W Polsce stawka podatku dochodowego od osób prawnych sięga 19%, a wysokość kolejnego – od osób fizycznych – obliczana jest na podstawie osiąganego dochodu. Jeżeli nie przekroczył on 85528 zł rocznie, to zapłacimy 18% dodatkowo uszczuplając opłatę o przysługującą kwotę 556 zł 2 gr. Gdyby w ciągu roku nasze dochody nie przekroczyły 85528 zł, zapłacić będziemy musieli sumę 14839 zł 2 gr, powiększoną o 32% nadwyżki. Jest jeszcze trzecia możliwość: możemy w ogóle nie zapłacić podatku dochodowego, pod warunkiem, że nasze roczne zarobki nie przekroczą kwoty wolnej od podatku, czyli 3061 zł.

 

Załóż spółkę w raju podatkowym już w 24 godziny!

 

Czy może być jeszcze lepiej?

Choć trudno w to uwierzyć, sytuacja podatnika może wyglądać korzystniej niż w przypadku lidera zestawienia, Timoru Wschodniego.

Stawka podatkowa na poziomie 0% jest realna dzięki założeniu spółki offshore’owej w kraju określanym mianem “raju podatkowego”. Termin ten dotyczy państw, których przepisy są wyjątkowo korzystne dla kapitału zagranicznego. Przykłady kilku z nich opisywaliśmy w poprzednim artykule na naszym blogu. Zachęcamy do zapoznania się z nim pod następującym linkiem: http://www.admiraltax.pl/blog/rajska-alternatywa-dla-brexitu/.

Do takich miejsc zaliczyć można między innymi:

 • Andorę
 • Bahrajn
 • Liberię
 • Malediwy
 • Panamę
 • Vanuatu

Dzięki obowiązującym przepisom o unikaniu podwójnego opodatkowania na linii Polska – wybrany „raj”, możemy założyć działalność gospodarczą w państwie, którego jurysdykcja umożliwi nam redukcję wysokości podatku do stawki 0%, nawet jeżeli rzeczywista działalność będzie prowadzona na terenie naszego kraju.

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze