Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

21 lat walczyła ze skarbówką i przegrała – urzędnicy winni śmierci kobiety

21 lat walczyła ze skarbówką i przegrała - urzędnicy winni śmierci kobiety

Polskie piekiełko
21 lat walczyła ze skarbówką i przegrała – urzędnicy winni śmierci kobiety
Oceń ten post

Ile czasu trzeba, aby doprowadzić człowieka na skraj załamania nerwowego? W przypadku Krystyny Chojnackiej proces ten trwał dwadzieścia jeden lat. Tyle czasu właścicielka przedsiębiorstwa z Kartuz zmagała się ze skarbową biurokracją. Niestety, po tym jak sąd po raz wtóry odroczył jej sprawę, walkę przegrała. Kilka dni temu targnęła się na swoje życie.

Początek tej tragicznej historii sięga lat 90. Małżeństwo Chojnackich prowadziło firmę zajmująca się dystrybucją kosmetyków. W wyniku zamieszania proceduralnego początkowych lat transformacji ustrojowej, firma Chojnackich została niesłusznie obciążona podatkiem akcyzowym. Przedsiębiorcy skierowali sprawę do sądu, ale jednocześnie starali się na bieżąco spłacać bezprawnie naliczone należności. W sumie na konto Urzędu Skarbowego przelali do tej pory około 3 milionów złotych.

W ciągu ponad dwudziestu lat walki powoli tracili dobytek życia. Koszty sądowe pożerały oszczędności – Chojnaccy musieli sprzedać dom. Firma zatrudniająca kiedyś ponad 30 pracowników – zbankrutowała, a małżeństwo nadal odsyłane było od jednych sądowych drzwi do drugich. Kiedy sąd po raz siedemnasty z kolei stwierdził, że sprawa wymaga ponownego rozpatrzenia, Krystyna Chojnacka nie wytrzymała – zażyła śmiertelną dawkę środków uspokajających.

Przypadek Chojnackich nie jest odosobniony. W zeszłym roku głośnym echem odbiła się sprawa rolnika z Jeleniej Góry, który wyczerpany walką z bezdusznymi urzędnikami, zdecydował się zakończyć życie wjeżdżając samochodem do Zalewu Pilchowskiego. Po tym tragicznym wydarzeniu, przed Urzędem Skarbowym w Jeleniej Górze przez kilka dni protestował syn rolnika, któremu ojciec w liście pożegnalnym przykazał „doprowadzić sprawę do końca”.

Powyższe historie to przykłady ekstremalne – trudno wyobrazić sobie większą tragedię niż utrata bliskiej osoby z tak błahego powodu, jakim są podatki. Fakt, że tego typu wydarzenia mają w Polsce miejsce pokazuje, że pojedynczy człowiek ma małe szanse na wyjście ze starcia ze skarbówką obronną ręką.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze